Twitter

155 BİN EVE ELEKTRİK SAĞLAYAN DEV ENERJİ SANTRALİ

Dünyada bir ilk olacak olan Swansea körfezinde gelgit lagünü, okyanustaki med cezir oluşumunun sonucunda yükselme ve alçalmaları kullanarak yenilenebilir enerji sağlayacak.

               

 Geliştirilen bu özel sistem sayesinde 120 yıl boyunca 155 bin eve elektrik sağlanacak. Bu santral tamamlandığında elde edilen elektrik, 250 bin varil petrolün yerini alacak. 

 Özel yapılan bu gelgit havuzu 10 kilometre uzunluğunda olacak ve büyük oranda su tutabilecek. Yüksek dalgalarda da 12 km² alanda deniz suyunu bünyesinde tutacak olan sistem, deniz seviyesi azaldığında ise havuz dışındaki sudan 8 metre yüksekte olacak şekilde tasarlanmış.

                  

 Bu tesis havuz ve deniz arasındaki potansiyel enerji farkını kullanıyor. Havuzdaki su seviyesi gelgitlerle yükseliyor ve tirbünlerden geçerek tekrar denize akıyor. Bu işlem enerji üretecek su kalmayıncaya kadar, yani hem deniz hem havuz su seviyesi eşitleninceye kadar sürekli devam ediyor. Su seviyesi düşünce vanalar otomatik kapanıyor. Gelgitle yükselen deniz seviyesi belli bir seviyeye ulaştığında ise vanalar otomatik açılıyor. Havuz ve deniz arasında 26 tirbün aracılığıyla olan bu akış sürecinde de elektrik üretiliyor.

 Swansea körfezindeki gelgit lagünü temiz enerji üretmesinin yanı sıra, spor alanı ve deniz kenarında bir heykel bahçeside sunacak. 

 Bu proje için İngiltere’nin Wales bölgesinin seçilmesinin sebebi, bu bölgede yüksek gelgit farklarının olması. Gelgitler tirbünlere sağlanan su miktarını en üst seviyede tutmuş olacak ve yılda 420 GW saat elektrik üretilmesini sağlayacaklar. Santralin 2021 yılında enerji üretimine başlayacağı planlanıyor. 
                                                                                                                               

                                                                                                                                     Hayal Senem Sayan

the guardıan
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK