Twitter

ZEYTİNYAĞCILARIN AFRİN ENDİŞESİ

Zeytindostu Derneği, Afrin'den ülkemize getirilen zeytinyağının düşük fiyatla iç piyasaya sokularak üreticilerin mağdur edilmemesi uyarısında bulundu.

Zeytindostu Derneği, Afrin'den ülkemize getirilen zeytinyağının düşük fiyatla iç piyasaya sokularak üreticilerin mağdur edilmemesi uyarısında bulundu.

Zeytindostu Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada zeytin ve zeytinyağı üretim artışının sevindirici olduğu ancak ancak  Afrin'den düşük fiyatla temin edilen zeytinyağlarının iç piyasada üretilen natürel birinci kalitedeki zeytinyağı fiyatıyla karşılaştırıldığında durumun endişe verici olduğuna işaret edildi.

Ülke genelinde zeytin hasat çoşkusu yaşandığını kaydeden dernek dane zeytine kilogramda 15 kuruş prim müjdesinin rekoltede beklenen artışla birlikte üreticiye moral olduğu kaydedildi. Açıklamanın devamında Suriye'de yaşanan iç savaş döneminde ülkemize giren zeytinyağları tartışmasına değinilerek şu ifadelere yer verildi: "İki yıl önce Zeytin Dalı Barış Harekatı adıyla Suriye'nin Afrin bölgesine girip bu bölgeye barış ve huzur getiren devletimiz bu bölgenin zeytin ve zeytinyağı üretimini kontrol altına almıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı bu bölgede üretilen zeytinyağını Tarım Kredi Kooperatifi Başkanlığı koordinasyonluğuyla karayoluyla Türkiye'ye getirmekte ve sadece ihracat amaçlı olarak ihracatçı firmalara uygun fiyata ve uygun vadede satışını yapmaktadır. 2019 yılı içerisinde yaklaşık 25 bin ton zeytinyağının ihracatçı firmalara teslim edildiği bilgisi dillendirilmektedir. Bununla birlikte 2018 Kasım ayından bugüne kadar Türkiye'de ihracatçı firmalara teslim edilen zeytinyağının miktarının ne kadar olduğu bilinmemektedir. Düşük fiyatla satın alınan yağların iç piyasaya verilmeyip haksız rekabete yol açmaması önemli bir konudur. Piyasa taraması sonucu üreticilerden 2019-2020 sezonu elde edilen "Naturel Birinci" kalitesindeki yağların tahmini litre fiyatı ile Afrin'den elde edilen yağların litre fiyatı karşılaştırılmış ve iç piyasanın şekillenmesinde üreticilerimizin durumunun endişe verici olduğu görülmüştür. Yerel üreticilerimizin olumsuz etkilenmemesi ve zeytinyağı fiyat dengesinin bozulmaması için Afrin'den gelen zeytinyağlarına yönelik tedbir alınması önemlidir."

Nihat Delibaşı
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK