Twitter

YENİLENEBİLİR ENERJİDE YERLİ AKSAMA DESTEK

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üreten tesislerde, yurt içinde üretilen aksamın kullanımı desteklenecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın konuyla ilgili yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yenilenebilir enerji üretiminde yerli aksamın desteklenmesi sürecinde, yerli katkı ilave fiyatı için lisans sahipleri, 1 Ağustos tarihine kadar bakanlık veya bakanlığın görevlendirdiği kuruluşa başvuracak.

Bakanlık veya görevlendirdiği kuruluş tarafından oluşturulan Yerli İmalat Tespit Heyeti, başvuruları inceleyecek. Heyet, gerektiğinde başvuru sahibinden üretim tesisine ait geçici kabul tutanağı, aksam veya bütünleştirici parçaya ait fatura, irsaliye ve benzeri belgeleri talep edebilecek.

İnceleme sonucunda belirlenen yerli katkı ilave fiyatı, 31 Ekim tarihine kadar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na ve başvuru sahiplerine bildirilecek.

Başvuru sahiplerine ödenecek yerli katkı ilave fiyatı, başvuru sahibi tesisin işletmeye giriş tarihinden itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacak ve yönetmelikte belirlenen formül uyarınca hesaplanacak.

Yerli katkı ilave fiyatından yararlanan üretim tesislerinin kurulu gücünde herhangi bir artış olması veya modernizasyon veya yenileme durumunda, bütünleştirici parçanın aksam içindeki oranlarının toplamının azaltılmaması esas alınacak.

Resmi Gazete'nin 30/12/2014 tarihli 29221 mükerrer sayısında yayımlanan Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliği'ne göre tesislerinde yenileme yapacak lisans sahipleri de bu durumu yenileme işlemlerinin başlangıç aşamasında bakanlığa bildirmekle yükümlü olacak.

Tarımsal Pazarlama
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK