Uygulama
Twitter

YAPAY ZEKA HAYVANCILIĞIN EMRİNDE

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Yapay zekayla çalışan hayvan kulak küpesini hizmete sunacaklarını belirtti. Aksu, "Bu küpeyle cep telefonunuzdan artık hayvanınızın sağlığıyla, ne yediğiyle ilgili bilgi alabileceksiniz" dedi.Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Yapay zekayla çalışan hayvan kulak küpesini hizmete sunacaklarını belirtti. Aksu, "Bu küpeyle cep telefonunuzdan artık hayvanınızın sağlığıyla, ne yediğiyle ilgili bilgi alabileceksiniz" dedi.

Kayseri Ticaret Odasında düzenlenen Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı'na katılan Aksu, Türkiye'nin tarımsal hasılada Avrupa'da 1. sırada, dünyada da 7. sırada yer aldığını belirten Aksu, tarımsal toprak varlığında ise dünyada 17. sırada olduğunu dile getirdi.

Bu rakamların Türkiye'nin topraklarını iyi değerlendirdiğinin göstergesi olduğuna dikkati çeken Aksu, şunları kaydetti: "Bir devlet için gıda ve tarım ihtiyacı önümüzdeki süreçte savunma sanayisinden daha da önemli hal alacak. Dünyayı doyuran, dünyanın lider ülkesi olacağını çok net şekilde söyleyebiliriz. Tarımı olmayan ülkeler balkonsuz eve benzeyecek, bir şeyi eksik olacak. Küçükbaş hayvan ve süt sığırında hayvan varlığında Avrupa'da birinci sıradayız. Büyükbaş hayvan varlığında ise Fransa'dan sonra ikinciyiz. Kayseri'de 2002'den bugüne büyükbaş hayvan varlığı yüzde 100 artmış. Küçükbaş hayvan varlığı ise yüzde 55 artmış. Mera düzenlemeleriyle bu rakamı artıracağız." Yapay zekayla çalışan hayvan kulak küpesini hizmete sunacaklarını belirten Aksu, "Bu küpeyle cep telefonunuzdan artık hayvanınızın sağlığıyla, ne yediğiyle ilgili bilgi alabileceksiniz." dedi.

SIRADA YERLİ VE MİLLİ EKTRİKLİ TRAKTÖR VAR

Aksu, ayrıca Türkiye'de tarım desteğinin son 16 yılda yüzde 800 artışla 1,8 milyar liradan 16,7 milyar liraya ulaştığına işaret etti. Türkiye'nin kısa süre önce milli elektrikli traktörünü tanıttığını anımsatan Aksu, konuşmasını şöyle tamamladı: "Tanıttığımız traktör tamamen bizim tarafımızdan yapılan yerli ve milli bir proje. Yüzde 100 Türk mühendislerinin oluşturduğu bir proje. Bu projeyle 45 dakikalık şarjla 7 saat çalışacak. Çiftçilerimizi mazot parasından kurtarmak amaçlı hazırlanan bir projedir. Daha çok üreteceğiz, daha çok kazanacağız. Türkiye, dünyanın tarım merkezi haline gelecek.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK