Twitter

ÜZÜMÜN MERKEZİ ALAŞEHİR'E DÜNYA BANKASI DESTEĞİ

Türkiye'nin üzüm başkenti Alaşehir, Dünya Bankası desteği ile modern sulamaya kavuşuyor.

Dünya'nın en büyük çekirdeksiz kuru üzüm ihracatçısı konumundaki Türkiye'nin "üzüm ambarı" Alaşehir'in 1979 yılında inşa edilen Alaşehir Sulaması Dünya Bankası işbirliği ile yenileniyor. Hazırlanan proje ile 40 yıllık açık sistem kanallar borulu basınçlı kapalı sisteme dönüşecek. Yeni sistem ile hem üretici hem de ülke ekonomisi kazanacak.

Dünya Bankası işbirliği ile hayata geçirilecek "Alaşehir Sulaması Yenileme Projesi" 136 bin 500 dekar araziyi kapsıyor. 4 yılda tamamlanması planlanan işin kapsamında zamanla yıpranan açık sistem kanallar, basınçlı borulu kapalı sistem ile değiştirilecek. Yeni proje için 360 km boru hattı döşenecek ve bölgeye ön ödemeli sayaç sistemi kurulacak. Hem su daha etkin kullanılacak hem de üretici hem kullandığı kadar ödeyecek

 "Alaşehir Sulaması Yenileme Projesi"  dekar başına bin 100 lira 34 kuruş gelir artışı sağlayacak. Böylece bölge üreticisi 2019 yılı rakamlarıyla her yıl ortalama 150 milyon 196 bin 663 lira daha fazla kazandıracak.

2019 yılı sonunda ihale edilmesi planlanan projenin uygulama sahasını yerince incelemek için Manisa'ya gelen 12 kişilik Dünya Bankası heyeti, DSİ Genel Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte Alaşehir'de incelemelerde bulundu. Üreticiler ile bir araya gelen konuk heyet talepleri dinledi, projeden beklentileri değerlendirdi.

Alaşehir Sulaması açık kanal ve kanaletli sistem olarak 1979 yılında inşa edilmişti. Yaklaşık 40 yıldır kullanılan sistemin yıpranması ve rantabilitesini kaybetmesi nedeniyle projenin basınçlı borulu-kapalı sisteme dönüştürülmesi uygun görülmüş ve bir süre önce çalışmalara başlanmıştı.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK