OSMANLI ENGEREĞİNİN ALT TÜRÜ KEŞFEDİLDİ

Türkiye ile Yunanistan'da görülen ve Osmanlı Engereği olarak bilinen türün yeni bir alttürü Antalya Geyik Dağları'ndan tanımlandı.

Türkiye ile Yunanistan'da görülen ve Osmanlı Engereği olarak bilinen türün yeni bir alttürü Antalya Geyik Dağları'ndan tanımlandı. Ege Üniversitenin de aralarında bulunduğu üç üniversiteden bilim insanının ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar, yabancı bir bilim dergisinde de yayınlandı.

Ege, Celal Bayar ve Çanakkale Onsekiz Mart üniversitelerinden bir grup bilim insanı, Türkiye ile Yunanistan'da dağılış gösteren ve Osmanlı Engereği olarak bilinen türün yeni bir alttürünü Antalya Geyik Dağları'ndan tanımladı.  EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dinçer Ayaz, "Bu yeni tanımlanan engereği, daha önce Anadolu engereğinin bir alttürünün tanımlandığı Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinin yüksek kesimlerinde keşfettik. Antalya'nın içsu ve karasal biyoçeşitliliğinin belirlenmesine yönelik proje kapsamında tespit edilen bu yeni alttüre ülkemizin önde gelen herpetologlarından ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Varol Tok'a atfen 'Varol'un Şeritli Engereği - Montivipera xanthina varoli' adı verildi" diye konuştu.

DÜNYA GENELİNDE  4 BİN ÇEŞİT YILAN BULUNUYOR

Dünyada yaklaşık 4 bin yılan türünün yaşadığını söyleyen Prof. Dr. Ayaz, Türkiye'de ise çoğu zehirsiz 60'a yakın yılan türünün dağılım gösterdiğine değindi. Türkiye'deki zehirli yılan türlerinin çoğunluğunun Engerekgiller ailesine dahil olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ayaz, "Anadolu, 15'i aşkın engerek türüne ev sahipliği yapıyor. Ne yazık ki engerekler zehirli olmaları nedeniyle geçmişte olduğu gibi günümüzde de yanlış anlaşılmış türlerdendir. Bu nedenle her yıl birçok engerek kasten veya yanlışlıkla öldürülüyor. Bu takson ile birlikte Türkiye'de yaşayan endemik sürüngen taksonlarına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Zehirli olduğu için doğada insanlar tarafından kasten veya yanlışlıkla öldürülmesi nedeniyle 'Varol'un Şeritli Engereği'nin popülasyonu gelecekte zarar görebilir. İnsanlarla ortak bir besini olmayan ve genellikle yakalanmaya çalışılmadığında insana zararı dokunmayan bu yeni yılanın, ülkemizin zengin biyolojik çeşitliliğine dahil olması ve gelecek nesillere aktarılmasına önem veriyoruz" dedi.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.