Twitter

ÜRETİCİNİN FİYAT KAYGISI

Türkiye'nin kavun üretiminin önemli merkezlerinden Adana'da 250 bin ton rekolte beklenen kavunda üreticiyi fiyat endişesi sardı. Fiyatı 1 liraya kadar gerileyen kavunu maliyetin altına satan üretici dertli.

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Adana'da, hasadına süren kavundan yaklaşık 250 bin ton ürün bekleniyor. Kentte yaklaşık 50 bin dekar alanda ekimi yapılan kavunda hasat sürüyor. Turfanda kilogramı 3-4 liradan satılan kavunun fiyatı 1- 1.5 liraya geriledi. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, mayıs ayında hasadı yapılan turfanda kavunun ilk etapta 3- 4 liradan satıldığını belirterek, "Turfanda kavun bitti. Ovada kasa kavunların hasadı yapılmakta. Şu anda kilogramı toptan 1- 1. 5 lira arasında satılmakta. Geçtiğimiz haftalar kavun kilogramı 3-4 lira arasında satılmaktaydı. Havaların ısınmasıyla fiyatlar bir anda aşağı çekildi. Kavun hasadı arttığında fiyatlar biraz daha aşağı düşecektir" ifadesini kullandı.

SERALAR AÇILDI YAĞIŞ OLMADI

Yağışlı havalarda kavun zarar gördüğü için istenen tat ve aromanın yakalanamadığını kaydeden Doğan, ""Seralar açıldıktan sonra yağmur yağmaması nedeniyle kavun çok güzel bir kalite yakaladı. Bugüne kadar ekilen kavunların içerisinde en iyi verim ve en iyi tat bu sezon hasat ettiğimiz üründe. Bütün tüketicilerimiz gönül rahatlığıyla Adana kavununu tüketebilirler. Çünkü bu sezonun ürünleri rengi, kokusu, aromasıyla diğer kavunlardan çok farklı. Türkiye'nin kavun üretiminin yüzde 12'si Adana'da gerçekleştiriliyor. Geçen yıl 44 bin 500 dönüm alanda kavun ekimi yapıldı. Bu yıl yüzde 10 artış göstererek yaklaşık 50 bin dönüm alanda kavun ekildi. Kavundan 250 bin ton rekolte bekliyoruz" diye konuştu.

İKİ BUÇUK LİRANIN ALTINA DÜŞMEMELİ

Çiftçi Mahmut Kardeşler de ürünlerini hasat etmeye başladıklarını belirtti. Verimden memnun olduklarını anlatan Kardeşler, "Verim iyi, ürün kaliteli. Bayramdan önce tarlada kilogramı 4 liraya yakındı. Şu anda bir liraya yüklüyoruz. Ürünün fiyatının 2,5 liranın altına düşmemesi lazım. Çünkü masrafımız çok" dedi. Çiftçi Ömer Faruk Kakilli de verimden ve kaliteden memnun olduklarını ancak ürünlerinin daha yüksek fiyattan alınmasını beklediklerini kaydetti. (AA)

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.