Twitter

MEYVE ÜRETİCİSİNİN YENİ GÖZDESİ `ALMAN KİRAZI`

Kiraz ihracatında söz sahibi bölgelerden Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde üreticiler, uzun raf ömrü, iriliği, rengi, aroması ve lezzetiyle aranan bir cins olan, 'Alman kirazı' olarak da bilinen regina yetiştiriciliğine yönelmeye başladı.

Türkiye'nin kiraz üretiminde önde gelen bölgelerinden Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde üreticiler, ilçe merkezi başta olmak üzere 8 bin 400 dekar alanda yetiştirilerek birçok ülkeye ihraç edilen, iç piyasaya da satılan kiraz cinslerine son dönemde bir yenisi eklendi. 'Alman kirazı' olarak da bilinen ve uzun raf ömrü, iriliği, rengi, aroması, lezzetiyle ilgi gören regina cinsi kiraz yetiştiriciliği hızla yaygınlaşıyor.

İlçedeki bazı meyve bahçelerinde incelemelerde bulunan Lapseki Tarım ve Orman Müdürü Latif Candan, "Bu kiraz cinsi bölgemizde ekimi gittikçe artan, özellikle pazardaki dayanıklılığı yüksek, uzun raf ömrü, iriliği, rengi, aroması, lezzeti ve tadıyla aranan bir numaralı ürünlerden biri olma aşamasına geldi. Bölgemizde tek yetişen kiraz türü regina değil ama bu kiraz mevsim şartlarına dayanıklılığı ve özellikle hem yerli pazarda, en önemlisi de ihracatta aranan ürün olma yolunda her geçen gün ilerliyor" dedi.

MEVSİMSEL ETKİLERE DAYANIKLI

Candan, Alman kirazının bir başka özelliğinin, geç çiçeklenmesi olduğunu vurguladı. Geç çiçeklendiği için don olaylarına karşı çok dayanıklı olduğunu anlatan Candan, reginanın hasadının yaklaşık bir ay sürdüğünü dile getirdi.İlçede kiraz yetiştirilen 8 bin 400 dekar alandan yüzde 10'unda regina cinsi ağaçlar bulunduğunu aktaran Candan, "Sürekli meyve üreticilerimizin yanındayız ve bahçeleri geziyoruz. Üreticilerimizden edindiğimiz bilgiye göre, yetişmiş 10-15 yaşındaki ağaçların olduğu bir dönüm yerden üç kez kiraz ürünü aldıklarını bize anlatıyorlar. Bu da diğer kirazlara göre veriminin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Bir dekara yaklaşık 40 ağaç dikilebildiğini söylüyorlar." diye konuştu. (AA)

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.