TURKİSH TASTES PROJESİ İLE TÜRK TARIM ÜRÜNLERİ ABD`DE İLGİ ODAĞI HALİNE GELİYOR

Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki altı gıda ihracatçı birliği, Türkiye'nin tarım zenginliklerini ABD pazarında daha etkin bir şekilde tanıtmak adına Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen "Turkish Tastes-TURQUALITY Projesi" kapsamında bir araya geldi. Bu proje, Türkiye'nin dünya genelindeki tarım potansiyelini vurgulayarak ABD'nin en büyük gıda ithalatçısı olan ülkede Türk gıda ürünlerine olan talebi artırmayı hedefliyor.

Türkiye'nin iklim ve coğrafi özellikleri, çeşitlilik ve kalite açısından benzersiz bir zenginlik sunmaktadır. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye'nin birçok meyve ve sebzenin anavatanı ve en büyük üreticisi olduğunu vurgulayarak, geleneksel üretim teknikleri ile modern işletimlerin uyumunu ön plana çıkardı.

Dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer alan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründeki küresel liderliğimize dikkat çekti. Türkiye'nin ABD'ye olan su ürünleri ve hayvansal mamulleri ihracatını artırmak adına yürütülen Turkish Tastes Projesi'nin, sektördeki başarılarına önemli katkı sağladığını ifade etti.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Türkiye'nin dünyanın en büyük sofralık zeytin ve en büyük 2. zeytinyağı üreticisi olduğunu belirterek, Türk zeytin ve zeytinyağının kalitesine olan talebin arttığını vurguladı. Turkish Tastes'in, Türkiye'nin zengin tarım mirası ve kaliteli ürünlerini ABD pazarında daha etkin bir şekilde temsil etmeye yardımcı olduğunu dile getirdi.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Turkish Tastes Ambassador Kazım Gürel, projenin Las Vegas Üniversitesi (UNLV) Nevada William F. Harrah Otelcilik Fakültesi, Nevada Restaurant Association (NvRA), American Culinary Federation (ACF) gibi prestijli kurumlarla yaptığı işbirlikleri ile Türk tarım ürünlerini geniş bir kitleye tanıttığını belirtti.

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Turkish Tastes Turquality Projesi'nin Türkiye'nin tarım ürünlerini ABD pazarında güçlü bir şekilde temsil etmesi için uygun bir zemin hazırladığını ve projenin önümüzdeki dönemde ticarileşmeyi göreceğini vurguladı.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.