Twitter

TESCİLLİ MANDALİNA VE LİMONLAR ÇİFTÇİLERİN HİZMETİNDE

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Mersin'deki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün türler arasında seçip geliştirerek tescilini yaptığı 2 mandalina ile 4 limon çeşidi çiftçilere tanıtıldı.

 Enstitüsü Müdürü Dr. Davut Keleş, enstitüdeki tanıtımda yaptığı konuşmada, uzun yıllardır devam eden "Ülkesel Turunçgil Seleksiyon Projesi" kapsamında, Akdeniz Bölgesi'ndeki tüm turunçgil çeşitlerinin taranarak, en kaliteli ve verim açısından zengin olanlarının tespitinin yapıldığını söyledi.

 Çalışmalar sonucunda mandalinada 2 çeşidin belirlenerek "Toros Kırmızısı" ve "Sarıca" adlarıyla, limonda da tespit edilen 4 türün "Erdemli33", "Lamas", "Yediveren" ve "Enter" isimleriyle tescillendiğini bildiren Keleş, şöyle devam etti:

"Tescili yapılan ürünler diğer çeşitlere oranla kalite ve verim açısından yüzde 25-30 daha çok avantaj sağlıyor. Bu çeşitler verim ve kalite açısından avantajlı olduğu için diğerleriyle aynı su ve gübre kullanılmasına rağmen kazanç daha fazla artıyor. Kaliteli ürün elde edildiği için de 1 liraya satacağınız ürünü 1,5-2 liraya satıyorsunuz. Bu da üreticinin gelirinin artmasını sağlıyor." Keleş, narenciyenin en önemli ihraç kalemlerinden biri olduğunun altını çizerek, daha kaliteli ürün yetiştirerek narenciye ihracı yapılan ülke sayısını artırmak gerektiğini söyledi.

 Adana Turunçgil Üreticileri Birliği (ADATÜB) Başkanı Rifat Karabucak ise Adana ve çevresinde narenciyede son yıllarda 1 milyon tona yakın üretim gerçekleştiğini belirterek, geliştirilerek tescili yapılan türlerden verim alınmaya başlandığında bu rakamın daha da yükseleceğini ifade etti.

 Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Turunçgil Islahı ve Genetik Bölüm Başkanı Dr. Güçer Kafa da çeşitlerin ıslahı ve yüksek verim elde etmek için uygulanması gereken yöntemler hakkında çiftçilere bilgi verdi.

Radikal
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK