Twitter

KARABÜK`TE TRÜF MANTARI YETİŞTİRİLECEK

Karabük'ün Ovacık ilçesinde, dünyada "siyah elmas" olarak nitelendirilen trüf mantarı yetiştirmek için 150 meşe fidanı dikildi.

 Karabük'ün Ovacık ilçesinde, dünyada "siyah elmas" olarak nitelendirilen, türü ve kalitesine göre kilogram fiyatı 200 ile 3 bin avro arasında değişen trüf mantarı yetiştirmek için 150 meşe fidanı toprakla buluşturuldu.

 Trüf mantarının köklerinde yetiştiği meşe fidanı dikimi törenine, Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Emin Şimdi, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, çiftçiler ve köylüler katıldı.

 Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Emin Şimdi, köylüye gelir sağlaması amacıyla diktikleri fidanlardan 4 yıl sonra ürün almaya başlayacaklarını kaydetti. Bu mantara dünyadan çok fazla talep bulunduğunu dile getiren Şimdi, "Özel uğraş verilerek yetiştiriliyor. Bakanlığımız bu konuda çok büyük destekler veriyor. Karabük, bu mantarın yetişmesi için uygun arazilere sahip. Burada bir deneme yapıyoruz, umarız 4 yıl sonra ürün alırız" ifadelerini kullandı.

 

TRT HABER
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.