Uygulama
Twitter

TARİŞ'İN ZEYTİNCİLİKTEKİ 100 YILLIK HİKAYESİ SERGİLENİYOR

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği 100. yıl etkinlikleri kapsamında fotoğraf sergisi açtı

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı sergi açılış töreninde konuşan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, Tariş'in 100 yıllık mücadelenin ürünü olduğunu hatırlatarak, “Kuruluşumuzu sağlayan, bu mucizeyi yaratan kahramanlar vardı. Biz onları görme şerefine erişemedik ama onların ne hissettiğini bildiğimiz için onların izinden yürüdük. Bu konudaki kararlılığımızı sürdürmek için ne yaptığımızı bilmek, nereden geldiğimizi hatırlamak zorundayız. Biz zor zamanlarda birleşme kabiliyeti gösteren bir ülkeyiz. Bu sergiyle de bu birlikteliğin anlamını hatırlatmak, gelecek nesillere mesaj vermek istiyoruz” diye konuştu.

Küçük işletmelerin, kişilerin hayatiyetini sürdürmesi için kooperatifleşmenin önemine değinen Çetin, “Bizim mücadelemiz, var olma mücadelesidir. O dönemde bunu başarmak için kahramanlar lazımdı.  1912 yılında Tariş’in örgütlenme çalışmalarını başlatan Egeli üreticiler Nazmi Topçuoğlu, Kazım Nuri Çörüş ve Ahmet Sarı’yı saygıyla anıyoruz. Onların bıraktığı eseri devam ettiremezsek, ileriye taşıyamazsak yazık olur. Aziz Başkanımız’ın da dediği gibi kooperatiflerin önüne konan engellere karşı durabilecek, ‘kuyruğu dik tutacak’ yüreğe sahibiz. Kuyruğumuzu dik tutmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Tariş’in 100. yılını kutlayan ve bugüne getiren herkese teşekkür eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, “Tarımın, kırsalın kalkınması için kooperatiflerin tek seçenek olduğunu altını çiziyor ve bu doğrultuda kooperatiflere her zaman destek oluyoruz. Yüz yıl önce atalarımızın başardığını biz de başarabiliriz; başaracağız” diye konuştu.

Tariş’in tarihinin dönüm noktalarının 140 fotoğraf ve tarihi objelerle gün yüzüne çıktığı sergi 24 Temmuz Cuma gününe kadar gezilebilecek.

Dünya
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK