Twitter

TARIMDA ROBOT TEKNOLOJİLERİ İŞ BAŞINDA!

Günümüzde artık tarımsal faaliyetleri sürdürülebilir kılmak çok önemli. Teknolojinin tarıma entegre olmasına verilebilecek bir örnek ise robot endüstrisinin tarım sektöründe yaygınlaşmış olmasıdır.

Tarımda zorluklar denildiğinde başta gelen sorunlardan biri de çiftçilerin yabancı ot mücadelesi. Tarımla uğraşan çiftçilerin işçilik maliyetini yükselten yabancı ot sorununa çözüm olarak birçok teknolojik çalışmalar yapılmıştır.  En son gelişme olarak yabancı otların düşmanı diye tabir edebileceğimiz robotlar geliştirilmiştir.

Robot Teknolojileri İş Başında

Tüm bilim alanları ve sektörler içinde yer bulmuş olan robotik sistemler tarım sektörü içinde de kendisine yer bulmuş durumdadır. Özellikle hassas tarım içerisinde görüntü işleme yöntemiyle birlikte kullanılan robotik sistemler halen gelişimine devam etmektedir. Prototip olarak yapılan çalışmalar sonucunda karşılaşılan sorunlar bulunmuş ve çözümler geliştirilmiş. Geliştirilen çözümlerde tarıma uyarlanmıştır.

Günümüzde robotik sistemlerin bu özelliğinden dolayı tarımsal alanda da büyük oranda kullanılmaya başlanmıştır. Tarım alanındaki uygulamaları özellikle hassas tarım üzerine yoğunlaşmıştır. Robotlar, görüntü işleme özelliği ile bitki gelişimi gözlemlenmekte, gübreleme ve ilaçlama ile birlikte hastalık ve zararlı tespiti gibi birçok veriler anlık olarak alınabilmektedir.

Bu Robotlar Yabancı Otların Düşmanı Oluyor

Görüntü işleme algoritmalarına sahip olan bu robotlar, tarımın sorunlarından biri olan yabancı ot mücadelesinde de etkili çözümler sunmaktadır.  Yapay zeka sistemi ile alanı tarayan robot teknolojileri,  arazide istenilmeyen yabancı otları algılayıp özel tasarlanmış kollarıyla temizleyecektir. Zamandan ve işçilikten tasarruf sağlayacak olan bu robot teknolojileri tarımsal üretim teknolojilerine yeni bir soluk getirmiş olacaktır.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK