Twitter

TARIMDA `KADIN` VAR

KöyKoop İzmir Başkanı Neptün Soyer, tarımsal üretimde kadınların olmazsa olmaz durumuna dikkat çekerek, tarımın karar ve yetki mekanizmalarında daha çok kadın olması gerektiğine dikkat çekti.

Nihat DELİBAŞI

KöyKoop İzmir Başkanı Neptün Soyer, tarımsal üretimde kadınların olmazsa olmaz durumuna dikkat çekerek, tarımın karar ve yetki mekanizmalarında daha çok kadın olması gerektiğine dikkat çekti. Bu konudaki fikir, düşünce, öneri ve paylaşımlarını her ortamda dile getirdiklerini ifade eden Soyer, "Kadın ve erkek beraber çalışıyoruz. Bazı yerlerde kadın belki daha da çok çalışıyordur sayı olarak. Bizim burada vurgulamak istediğimiz yönetim mekanizmalarında kadının olmaması. Yani kooperatif başkanları ile konuştuğumuzda yönetim kaç kiyşi diye sorduğumuzda aldığımız yanıt 5 oluyor. Kaç erkek, kaç kadın dediğimizde tabi ki hepsi erkek. Ben her yerde söylüyorum. Bu toplumda iki tane sütun var. Güçlü olması gereken ve bu memleketin çatısını koruyacak olan. Biri erkeklerden oluşmuş bir sütundur. Diğeri de kadınlardan oluşmuş bir sütundur. Erkek sütunu oluşmuş, güçlenmiş. Ama kadın sütunu sadece tarımda değil her alanda hala zayıf. Biz o iki sütunu eşitlemeliyiz. İkisin de aynı biçimde güçlendirmeliyiz ki bu memleketin çatısı sağlam dursun. Yağmur yağdığında su almasın. Yoksa çökecek gerçekten" dedi.

SIKINTILARIN ÖNEMLİ BİR KAYNAĞI 

Soyer, tarlada, çocuk yetiştirmede, ekmek kavgasında beraber olduklarını hatırlatarak şöyle devam etti, "Dolayısıyla hayat müşterek. Bu memleketteki herşeyimiz müşterek. Tarımdaki sıkıntılarda yönetim konusunda ben kadınların eksikliğinden dolayı bu noktaya geldiğimizi düşünüyorum. Bakın Tarım Bakanlığı'nın düzenlediği birtakım toplantılara gidiyoruz. Buraya kadar gayet güzel. İlk kadın birlik başkanı olarak, kadınlarla ilgili farklı şeyleri söyleme fırsatı buluyorum. Bakanlıktan bununla ilgili kadın olmazsa bu iş olmaz, kadınlarla yürümeliyiz dendikten sonra  yapılan ve basında çıkan açıklamaları duyduğumda diyorum ki bu kararlar alınırken hiç mi sorulmaz? Bir kadın gözüyle, kadın tarafıyla, kadın kooperatifiyle, tarımdan bir kadının sesiyle de o karar mekanizmasında, masasında bizlere de yer verilmez mi?Aileden Sorumlu Bakanlık, Tarım Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı üçlü bir protokol yaptı tarımda. Orada hangi kadınlarla nasıl karar verildi? Nasıl karar veriliyor ben hala anlamıyorum. Çünkü bize ulaşmıyor. Kadınlarla biraraya geldikten sonra bu işi harmanlamamız gerekiyor. Harmanlamıyoruz. Kadınların cümlelerini lütfen harmanlayalım, biraraya getirelim ve bu memleket için iyi şeyler yapalım."

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.