Uygulama
Twitter

TARIMA BARAJ DESTEĞİ

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta yapımı süren proje aşamasındaki sulama amaçlı baraj ve göletlerin devreye sokulması ile bölgedeki tarım alanlarının sulanıp, bol ve daha kaliteli ürünler alınacağı belirtildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 12'nci Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, bölgedeki sulama amaçlı baraj ve göletler hakkında Yozgat Valiliği'ne verdiği brifing dosyasında, Yozgat il genelinde 417 milyon 914 bin lira proje tutarındaki çalışmaların devam ettiğini, projelerin hayata geçirilebilmesi için bu yıl 65 milyon 350 bin lira harcama yapılmasının öngörüldüğüne yer verdi. Yozgat Merkez, Organize Sanayi Bölgesi ve Yerköy İlçesi'nin içme suyu ihtiyacını karşılamakla birlikte 18 bin 500 hektar tarım alanını sulayacak Cemil Çiçek Barajı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydeden Coşkun, toplam 7 bin 683 hektar alanı sulama kapasitesine sahip Uzunlu Barajı'ndaki su kaçağının giderilmesine yönelik zeminde betonlama çalışması yapıldığını bildirdi.
 
Coşkun, Yozgat'ın Yerköy ilçesinde yapımı öngörülen ve tamamlandığında 17 bin hektar tarım alanını sulayacak İnandık Barajı ile birlikte Akdağmadeni Bahçecik Barajı Projesi'nin hazır olduğunu anlattı. Gölsu Projesi kapsamında Yozgat'ta 15 sulama amaçlı gölet yapımının öngörüldüğüne dikkat çeken Coşkun, sulamaya yönelik yapılan çalışmaların tamamlanması halinde bölgedeki tarım alanlarından daha bol ve kaliteli ürünler alınabileceğini bildirdi.

Yozgat'ın Çekerek İlçesi'nde yapımı tamamlanıp, sulama kanallarıyla ilgili çalışmaları devam eden Süreyyabey Barajı ise, Yozgat ile birlikte Tokat, Amasya, Çorum illerinde toplam 653 bin 230 dekar tarım alanını sulayacak.

Son Dakika
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK