Uygulama
Twitter

DOMATES ÜRETİCİSİ `SON TURFANDA` UMUTLARINI RUSYA`YA BAĞLADI

Rusya'nın, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gıda ithalatı ambargosu kararı alması, Türkiye'nin domates üretim merkezlerinden Çanakkale'de son turfanda için hazırlık yapan çiftçileri umutlandırdı.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus yaptığı açıklamada, Rusya'nın ambargo kararının, Türkiye'de sebze ve meyve üreticilerini memnun ettiğini söyledi.

Rusya yönetiminin, Türkiye'ye karşı olumlu tutum sergilemesini beklediklerini anlatan Ulus, "Piyasa alımları için yüzünü tekrar Türkiye'ye dönen Rusya, hangi ürünleri alacağına karar verecek. Sebze ve meyve ağırlıklı olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle domates fiyatlarının, ihracatın da etkisiyle üretici lehine olacağına inanıyoruz" dedi.

Ulus, domateste son turfandanın 15 Eylül'den sonra toplanacağını dile getirdi.
 
Çiftçilerin en büyük umudunun bu dönemde fiyatların artması olduğunu vurgulayan Ulus, "Rusya'ya ihracat olursa üreticiyi tatmin eden fiyatlar çıkacaktır. Zaten 25-30 kuruşa mal satmaya alışkın olan üreticiler, bugün 70 kuruşa ulaşan fiyatları görünce seviniyor. Bu ay ortalarında artması beklenen dış satımın, özellikle Rusya'ya yapılacak domates ihracatının, fiyatları da biraz olsun artıracağı kanaatindeyiz" ifadesini kullandı.

-"Kavunun büyük bölümü, toplanamadan tarlada kaldı"

Tarım sektöründe bu sene farklı bir iklim yaşandığını anımsatan Ulus, küresel ısınmanın etkilerinin Türkiye'de çok fazla hissedildiğini kaydetti.

Kış mevsiminde pek görülmeyen yağmurların çiftçileri çok endişelendirdiğine dikkati çeken Ulus, şöyle konuştu:

"Ne ekip biçeceğine daha düne kadar karar veremeyen çiftçi, mayıs ve haziran yağmurlarıyla bir nebze olsun rahatladı. Devamında ekim ve dikimini yapan üreticilerimiz, sezona buğday hasadıyla başladı. Buğday hasadımız bu yıl, geçen yılların üzerinde seyretti. Buğday verimi sezonda yüzümüzü güldürdü. Karpuzda iyi başlayan bir sezon vardı ama kötü bitti. Kavun sezonu ise dikim alanları ve yağışların fazla olması nedeniyle sıkıntılı geçti. Kavunun büyük bölümü, toplanamadan tarlada kaldı ve üretici çok fazla zarar etti. Bu veriler, önümüzdeki yıllarda kavun dikimini etkileyecek sonuçlar doğurabilir. Domates sezonunun ortalarındayız. Biberde hasat dönemi başladı. Yağışların azlığı, baraj ve göletlerde yeterli su olmamasından dolayı bazı bölgelerde biber dikimi az oldu. Bunun neticesinde bakıldığında piyasadaki biber fiyatlarının iyi olduğunu görüyoruz."

Son Dakika
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK