TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI, ORGANİK TARIM VE İYİ TARIM UYGULAMALARINA 2.1 MİLYAR TL YATIRIM YAPTI

Organik tarım yapan çiftçilere sağlanan destekler, ekolojik denge korunması ve organik tarımsal üretimin yaygınlaştırılması amacıyla 2005 yılından bu yana devam ediyor. Bu güne kadar sağlanan destek tutarı 2,1 milyar liraya ulaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıklamasına göre, bu yıl 46,6 milyon lira destekleme ödemesi yapıldı, bunun 841 bin lirası organik arıcılığa ayrıldı. Böylece bugüne kadar toplam 1 milyar lira organik tarım desteği ödemesi yapılmış oldu.

Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında, 61 il tarım ve orman müdürlüğünde 85 alt proje yürütülüyor. Ayrıca, 1993'te başlatılan Gökçeada ve Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi kapsamında, organik tarımın geliştirilmesine yönelik alt proje çalışmaları devam ediyor.

Bakanlığın çalışmaları sonucunda organik tarımda ciddi artışlar meydana geldi. 2022'de 310 bin hektar alanda 268 ürün çeşidinde yaklaşık 1,6 milyon ton organik üretim gerçekleşti. 2002-2022 döneminde organik tarım alanlarının toplam tarım alanı içindeki payı da artarak, 2002 yılında yüzde 0,3 iken 2022'de yüzde 1,5'e yükseldi.

Organik tarım faaliyetlerinin tüm aşamaları Organik Tarım Bilgi Sistemi'nde (OTBİS) kayıt altına alınıyor. OTBİS'teki veriler, organik tarım kayıtlarına esas bilgileri oluşturuyor. Arazi-ürün bilgisine ait veri girişi, yetkilendirilmiş kuruluşlarca ilgili üretim yılı içinde yapılıyor.

Bakanlık aynı zamanda iyi tarım uygulamalarına da destek veriyor. 2023'te iyi tarım uygulamalarına yapılan destek tutarı 47,9 milyon lira oldu. Bu desteklerin ödemelerine 2008 yılında başlandı ve bugüne kadar toplam 1,1 milyar lira iyi tarım uygulaması desteği ödenmiş oldu. Bu sayede, arıcılıktan bitkisel üretime kadar organik ve iyi tarım uygulamalarına ödenen toplam destek tutarı 2,1 milyar liraya ulaştı.

2012'de 12 ilde başlatılan İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi, bu yıl 56 ilde uygulanmaya devam ediliyor. Bakanlığın çalışmaları ve destekleri sonucunda iyi tarım uygulama alanı 207 bin hektara çıkarken, üretim miktarı 5,3 milyon tona ulaştı.

tarim.gov.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.