SAMSUN, TÜRKİYE`NİN SALEP ÜRETİMİNDE TAHTINI KURDU: REKOR ÜRETİMLE ZİRVEDE!

Türkiye genelinde üretilen toplam salebin yarıya yakını, bereketli topraklarıyla öne çıkan Samsun'da hayat buluyor. Yılda 56 ton salep üretimiyle dikkatleri üzerine çeken Samsun, 2022 yılında Türkiye'nin en çok salep üreten ili unvanını kazandı.

Devlet tarafından izin verilen sertifikalı üretimle gerçekleşen salep üretimi, ekili alan başına düşen kilogram fiyatıyla çiftçilere önemli bir gelir kapısı sunuyor. Özellikle 19 Mayıs ilçesinde doğadan toplanıp çoğaltılan salepler, kurutulduktan sonra birçok sektörde kullanılıyor.

2022 yılında Türkiye genelinde 117 ton salep bitkisi üretildi. Samsun, bu rekabetin içinde öne çıkarak 56 tonluk üretimiyle başı çekti. Muğla 42 ton, Sinop 7 ton, Bursa 5 ton, Hatay 2 ton, Adana, Amasya, Kahramanmaraş, Sakarya ve İstanbul ise sırasıyla 1 tonluk üretimle yer aldı.

Samsun'da 138 dekar alanda gerçekleşen salep bitkisi üretiminde 2022 yılındaki 56 tonluk başarı, 2023 hedeflerini de belirledi. Samsun, salep üretimini artırarak 69 tondan fazla bir üretime imza atmayı hedefliyor. Bu başarı, şehrin tarımsal potansiyelini bir kez daha ön plana çıkararak ekonomik kalkınmaya güç katıyor.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.