SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÇİFTÇİLERE YÖNELİK AROMATİK BİTKİ ÜRETİMİNİ ARTIRMAK İÇİN MEKANİZASYON DESTEĞİ SAĞLIYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentte tıbbi ve aromatik bitki üretimini desteklemek amacıyla çiftçilere fide ve makine hibeleri sağlıyor. Son olarak, Bafra, Kavak ve 19 Mayıs ilçelerinde tıbbi ve aromatik bitki üreten çiftçilere yönelik olarak özel tasarlanmış 10 adet biçim makinesi dağıtıldı.

Dünya genelinde tıbbi ve aromatik bitkilere olan talebin arttığı bir dönemde, Samsun Büyükşehir Belediyesi bu alandaki önemli çalışmalarına devam ediyor. Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ile Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında 23 Mart 2023 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde yürütülen 'Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde Hasat, Kurutma ve İşleme Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Projesi' ile bu alandaki çalışmalar sürdürülüyor.

Proje kapsamında bölgede yetiştirilen ürünlerin getirisini artırmak ve ekonomik olmasını sağlamak için tarla hazırlığı, hasat ve ürün işleme süreçlerini mekanizasyona dahil etmek ve mekanizasyon için gerekli çalışmaları yapmak amacıyla çaba harcanıyor. Son olarak, proje kapsamında tasarlanmış özel 10 adet biçim makinesi, Bafra Sürmeli Mahallesi Derneği'ne, Dönüşüm Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifine ile Kavak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı'nda görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Hicran Çıkış Kanca, yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: 'Proje kapsamında biçim makinesi, hasat makinesi, kurutma çadırı, ayıklama makinesi, öğütme makineleri gibi ekipmanlar sağlanarak toplam 51 çiftçiye destek sağlanacak. Projenin ilk etabında 5 adet çapa makinesi alımı gerçekleştirilirken, proje 2. etabında 10 adet özel tasarlanmış biçim makinesi, Bafra Sürmeli Mahallesi Derneği'ne, Dönüşüm Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifine ile Kavak İlçesindeki çiftçilerin ortak kullanımı için Kavak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne teslim edilmiştir.'

Tıbbi ve aromatik bitkilerin doğru bir şekilde biçilmesi, depolanması ve paketlenmesinin, kaliteli ve etkili ürünler elde etmede önemli olduğunu vurgulayan Kanca, 'Biçim makineleri, çiçeklerin hızlı ve verimli bir şekilde biçilmesini sağlar. Manuel işlemlere kıyasla daha yüksek bir işlem kapasitesine sahiptirler, bu da üretkenliği arttırır. Biçim makineleri, belirli bir şekilde kesilmesini sağlayarak ürünün doğal olarak artmasını destekler. Bu da düzensiz biçilmiş ürünlerin dağılım homojenliği ve hacminin daha iyi kontrol edilmesini sağlar. Proje kapsamında teslim edilen makineler, Tıbbi ve Aromatik Bitki tarımında işleme noktasında önemli bir katkı sağlayacaktır' şeklinde konuştu.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.