SAKARYA VADİSİ`NDEN ÇIKAN 45 MİLYON KÖK MARUL YOLA ÇIKTI!

Bilecik'in Söğüt ve İnhisar ilçelerinde, Sakarya Havzası'ndaki tarla ve seralarda üretilen 45 milyon kök marul hasat edilerek çevredeki büyük şehirlere gönderiliyor.

Söğüt'ün Sakarya Vadisi'nde bulunan Çaltı, Geçitli, Hamitabat, Yakacık ve Tuzaklı köylerindeki seralarda çalışan işçiler, marul hasadına başladı. Bilecik genelinde yılda yaklaşık 4 bin 550 dekar alanda marul ekimi gerçekleştirilirken, bu alanlarda toplamda 45 milyon kök marul hasat ediliyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında, il genelinde 150 çiftçiye destek sağlanarak sera örtüleri yenilendi. Ayrıca, 350 çiftçiye il genelinde 5 milyon marul fidesi hibe olarak dağıtıldı.

Yakacık Köyü Muhtarı Hüseyin Yıldırım, Sakarya Havzası'nda özellikle marul olmak üzere kışlık sebze çeşitlerinin üretildiğini belirtti. Yıldırım, bölgenin "Küçük Antalya" olarak adlandırıldığını ifade ederek, "Sakarya Vadisi genelinde 4 bin 500 dönüm serada kışın marul ekimi yapılır. Geçen yıl Tarım İl Müdürlüğü ve Valiliğin destekleriyle naylon ve fide desteği alarak bu yılın üretimine hazırlandık. Bu bölge Marmara'nın 'Küçük Antalya'sı olarak anılıyor. Çaltı, Geçitli, Hamitabat, Yakacık ve Tuzaklı köyleri ile İnhisar'a bağlı köylerde yılda 45 milyon kök marul üretiliyor. Bu sene iyi bir bereket bekliyoruz ve çiftçilerimiz güzel fiyatlarla ürünlerini satma imkanına sahipler. Şu anda fiyatlar 7-8 lira seviyelerinde" dedi.

Üretici Devran Oluk ise, "6 dönüm sera alanında marul üretimi yapıyorum. İlk marullar bir ay önce beklenen kaliteye ulaşmadı, ancak şu anda piyasa koşulları iyileşti. Şükürler olsun ki kazançlı bir dönem geçiriyoruz. Marulları tanesi 8 liradan satıyoruz. 6 dönüm serada 60 bin marul hasat ettik. Ürünlerimizi tüccarlara satıyoruz ve tüccarlar İstanbul'a, Ankara'ya ve Bursa'ya gönderiyor. Geçen sene fiyatlar 4-5 lira seviyesindeydi. Ancak bu sene bir ay önce 2-4 lira aralığında seyretti. Şu anda ise fiyatlar 7-8 lira bandında seyrediyor" şeklinde konuştu.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.