KASIM YAĞIŞLARI TARIM ÜRÜNLERİNE İYİ GELDİ

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), temel tarım ürünlerindeki gelişmeleri yakından takip ediyor ve kasım ayına dair "Hububat ve Bakliyatta Yağış, Ekiliş ve Gelişim Analizi"ni yayınladı.

Analize göre, Türkiye genelinde kasım ayında yağışlar, normal seviyeye göre %88 artış göstererek geçen yılın aynı dönemine göre %100'den fazla artış gösterdi. Bu, son 34 yılın en yağışlı kasım ayı oldu.

Türkiye'nin her bölgesinde yağışlarda artış yaşandı, özellikle Marmara, Ege ve Doğu Anadolu bölgeleri normallerinin iki katından fazla yağış aldı. Marmara Bölgesi'nde ise geçen ay yağışlar son 63 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Kasım ayının sonuna kadar ülke genelinde kışlık hububat ekilişlerinin %85'i tamamlandı. Doğu Anadolu Bölgesi'nde kışlık ekimler tamamlandı, diğer bölgelerde ise özellikle pamuk, ikinci ürün mısır ve şeker pancarı hasadı yapılan alanlarda ekimler devam ediyor ve tamamlanması Ocak ayı ortaları bekleniyor.

Sulama yapılan ve erken ekim yapılan alanlarda bitki çıkışları normal seyirde devam ediyor. Kıraç alanlarda ise kasım yağışlarıyla bitki çıkışları normale döndü, ancak Konya, Çorum ve Afyonkarahisar'ın bazı kıraç bölgeleri hariç.

Konya'da ekim ayında düşük yağışlar nedeniyle kıraç arazilerde çimlenme olmazken, kasımdaki yağışlarla kuraklık stresi çoğu ilçede azaldı.

Ege Bölgesi'nde, kasım ayındaki yeterli ve dengeli yağışlar nedeniyle erken ekilen kıraç alanlarda çimlenme ve çıkışlar sorunsuz tamamlandı.

Ayrıca, saha gözlemleri ve incelemeler, bu yıl ülke genelinde özellikle mısır ve diğer alternatif ürünlerden hububata geçiş olacağını, buğday ve arpada ekilen alanlarda ise geçen yıla göre artış bekleniyor.

ekonomim.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.