Twitter

KURU ÜZÜMDE FİYAT 10 OLDU

Türkiye'nin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan çekirdeksiz kuru üzüm fiyatı beklendiği gibi 10 TL oldu.

Temmuz ayı içerisinde sektör temsilcileri ile biraraya geldiği toplantıda yüksek rekolte beklentisi ile Toprak Mahsülleri Ofisi'nin fındıkta olduğu gibi müdahale alımı beklentisinin dile getirildiği toplantıda tüccar, ihracatçının fiyat 10 TL olmalı, bu fiyatın altına düşerse TMO müdahale etmeli söylemi karşılık buldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kuru üzümde fiyatı 10 TL olarak açıkladı.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, bu fiyatla ülkeye 80 milyon dolar fazla döviz gireceğini belirtirken, üretici de şu an için fiyattan memnuniyetini ifade ederken piyasaya mal girişinin artması ile fiyatın 8.5- 9 liraya düşmesi halinde müdahale beklentisini dile getirdi.

Fiyatı değerlendiren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, "Üretici, tüccar, ihracatçı kuru üzüm sektörünün tüm taraflarının katılımıyla Ege İhracatçı Birlikleri'nde 29 Temmuz 2019 tarihinde İzmir'de Ege İhracatçı Birlikleri'nde bir araya gelmiştik. Bu toplantıda Çekirdeksiz kuru üzümün 10 TL'nin altına düşmesi halinde TMO'nun müdahale etmesi talebini Tarım ve Orman Bakanımız ve TMO Genel Müdürümüzden talep etmiştik. Çekirdeksiz kuru üzüm sezonuna girerken Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da olurunu alarak sektörün isteği doğrultusunda irade ortaya koydu. 10 TL asgari fiyat hem üreticiyi, hem tüccarı, hem ihracatçıyı, hem de son tüketiciyi memnun edecek bir rakam" diye konuştu.

600 MİLYON DOLARI ZORLARIZ

Türkiye'nin 2018/19 sezonunda şu ana kadar 246 bin ton kuru üzüm ihraç ederek 502 milyon dolar döviz geliri elde ettiğini hatırlatan Celep, Türk üzüm ihracatçısının 2019/20 sezonu için açıklanan 300 bin ton rekolteyi kolaylıkla ihraç edebilecek konumda olduğunu dile getirdi. Celep sözlerini şöyle sürdürdü; "Çekirdeksiz kuru üzüm üretimimizin en az yüzde 85'ini ihraç ediyoruz. İhracatta sürdürülebilirliği sağlayabilmemiz için Devletimiz üzerine düşen görevi yaptı. Bu süreçte üreticimize düşen görev ise bağlarına çok iyi bakmak, doğru zamanda kesim yapıp, ürünü uygun şartlarda hasat edip kurutmak ve depolamak. İhracatçılarımızın yapması gereken ise; Türk üzümünü doğru pazarlayarak azami katma değeri ve dövizi ülkemize kazandırmak. Türk ihracatçısı olarak, son yıllarda özellikle Uzakdoğu pazarında konumumuzu güçlendirerek Türk üzümünün ihraç pazarlarını çeşitlendiriyoruz ve üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz."

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK