Twitter

İPEKBÖCEĞİ DESTEKLERİ BUGÜN BAŞLIYOR

İpekböceği yetiştiriciliği desteği ödemeleri bugün saat 18:00'den sonra ödemeye başlanacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ipekböceği yetiştiricilik desteğinin bugün saat 18.00'den itibaren başlanacağını duyurdu. İpekböceği yetiştiricilerine yönelik yapılacak olan toplam İpekböceği yetiştiriciliği desteği kapsamında; bin 942 üreticiye 6 milyon 990 bin lira destek verileceğini bildirdi. 

çiftçilik101 manşetüstü

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği; Ülkemizde tarım ve hayvancılık alanında uğraşan pek çok çiftçiye destekler sunan Tarım ve Orman Bakanlığı; kendini ipek böcekçiliği alanında geliştirmek isteyen ya da mevcut işlerini büyütmeyi dileyen çiftçilerin de yardımına koşuyor. İpek böceği yetiştiren kişilere tohum ve yaş koza desteği sunan Tarım ve Orman Bakanlığı desteğine başvurmak isteyen kişilerin birtakım koşulları karşılamaları gerekiyor. İpek böcekçiliği desteğinden yararlanmanın hayalini kuran girişimcilerin öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerine giderek ya da üyesi oldukları kooperatiflere başvuru dilekçesini teslim ederek, bu desteğe başvurmaları gerekiyor.

BAŞVURU ŞARTLARI 

Bakanlık tarafından sunulan bu desteğe başvurmayı düşünen kişilerden talep edilen başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az 3 yıldır ipek böcekçiliği alanında üretim yapıyor veya faaliyet gösteriyor olmak
 • Başvuru sahibinin bizzat işinin başında ya da tesiste çalışıyor olması

UYARI: Destek kapsamında 'ipek üretimi yapılacak tesis kurulumu',  'kumaş üretimi için gerekli tesisat, makine ve teçhizat giderleri' için desteğe başvurulamıyor. Aynı zamanda desteğe başvuracak kişinin en az 3 yıldır bu sektörde çalışıyor olması yani ipek böceği yetiştiriciliğine dair deneyim ve bilgi sahibi olması da gerekiyor.

BAŞVURU İÇİN İSTENİLEN BELGELER 

Başvuru esnasında kişiden birtakım belgeler talep ediliyor.

Destek başvurusu için gerekli olan belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı, nüfus cüzdanı ya da ehliyet
 • İpek böceği yetiştiriciliği desteğine başvuru formu ya da dilekçesi
 • İpek böceği yetiştiriciliğinin yapıldığı tesise ait olan ikametgah kaydı
 • İpek böceği yetiştiriciliğine dair hazırlanmış iş planı örneği
 • Tesis kurulumunda toplam kullanılacak sermaye miktarı/ sermayenin hangi alanlarda kullanılacağını gösteren hesaplama planı(teçhizat/tesis/toplu besleme evleri vb.)
 • Dut ağaçlarının mevcut olduğu tesise dair noter onaylı tapu belgesi örneği
 • Tüzel kişilere ait noter onaylı ticaret sicil gazetesi örneği

Yukarıdaki belgelerin şahsen başvuru esnasında Tarım ve Ormancılık Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerine ya da bağlı olunan kooperatife teslim edilmesi gerekiyor. Başvuru sonrası kişinin iş planı örneği ve teslim ettiği diğer belgeler, detaylı bir şekilde yetkili kişiler tarafından inceleniyor. Başvurusu kabul edilen kişiler, başvurularının olumlu sonuçlandığına dair bilgilendiriliyorlar. Bilgilendirme sonrasında başvuru sahibi destekten yararlanmaya başlıyor.

NASIL BAŞVURULUR?

Bakanlık tarafından talep edilen belgelerle birlikte il ya da ilçe müdürlüklerine ya da kooperatife bizzat başvuru yapmalısınız. İhtiyacınız olan başvuru dilekçesi ya da başvuru formu, il ya da ilçe müdürlükleri tarafından sizlere teslim ediliyor. Başvurusu kabul edilen kişiler, müdürlükler tarafından yıllık tohum dağıtım listelerine ekleniyor. Destek ödemesi miktarı, gerçek ya da tüzel kişilerin yıl içerisinde ne kadar miktar ipek böceği kozası ve tohum alacaklarına göre farklılık gösteriyor.

NE KADAR DESTEK VERİLECEK?

Destek miktarı, daha önce de belirttiğimiz gibi tesisin büyüklüğüne göre değişiyor. Bakanlık tarafından 1 kutu tohum için 70 TL,  yaş ipek kozası için kg başına 50 TL hibe yani geri ödemesiz ödeme yapılıyor. 2020 yılı için üst limit olarak başvuru sahiplerine projeleri doğrultusunda 250 BİN TL'ye kadar hibe veriliyor. Destek kapsamında kişilere tohum ve yaş koza desteğinin yanı sıra dut bahçesi kurulumu, ipek böceği beslenme evi kurulumu,  tesisler için makine ve teçhizat giderlerinin karşılanmasına yönelik destek de sunuluyor. Yani başvuru sahipleri ipek böceklerini yetiştirecekleri tesislerin, dut bahçelerinin kurulumunda gerekli makine, teçhizat ve besleme evi desteklerinden yararlanabiliyorlar.Destekten yararlanmak isteyen kişinin tıpkı KOSGEB destek başvurularında olduğu gibi öncelikli olarak tüm harcamalarını faturalandırması gerekiyor. Yani başvuru sahibi, tesis ve dut bahçelerini kurduktan sonra kendisine verilen faturalar ile desteğe başvurabiliyor.

 
 • Site Yorumları
 • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK