Uygulama
Twitter

İNSANSIZ TARIM ARACI ABD`DE ÖDÜL ALDI

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibinin geliştirdiği insansız araç ABD'de 5 farklı ödül aldı.

Her yıl ABD'de düzenlenen International Design Awards yarışmasında ülkemizi temsil eden ODTÜ'lü öğretim üyesi Hakan Gürsu'nun ekibi 5 farklı ödül alarak geri döndü. İnsansız araçlar kategorisinde bir tasarım ile yarışmaya katılan ekip, zorlu tarım arazilerinde çiftçilere yardımcı olacak bir araç tasarladı. 'Eco Barrow' adı verilen araç mahsul toplama, ilaçlama ve yük taşıma gibi işleri kendi başına yapabiliyor. Hakan Gürsu ve ekibinin projesi 'ödüllü şirketler' kategorisinde de ikinci sıraya yerleşti. 

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibinin geliştirdiği insansız tarım aracı, zorlu arazilerde çiftçilere yardımcı olması için tasarlandı. Son teknoloji ürünlerini kullanan araç, elektrik enerjisiyle çalışıyor ve çiftçilerin sahip olduğu her işi yapabiliyor. Özellikle diğer araçların girmekte zorlandığı arazilere girebilmesi için tasarlanan araç, düzenlenecek ödül töreninin ardından New York ve Los Angeles'ta sergilenecek.

Alternatif enerjili ulaşım araçları kategorisinde de gümüş madalya alan araç hakkında konuşan Gürsu, 'Elektrik enerjisiyle çalışan tasarım, tarım, yapı ve savunma gibi çeşitli sektörler için özelleşebilecek bir araç çözümü öneriyor. Tarım arazilerinde kullanılmak üzere geliştirilen insansız araç, yük taşıma, sulama, ilaçlama, kazı ve vinç gibi çeşitli görevler için modüler yapıda bir platform sunuyor. Elektrik motoruyla çalışan paletli sistem, önceden tanımlanmış bir patikada yol alabiliyor veya kumanda ile yönetilebiliyor. Çok işlevli platform sayesinde büyük araçların giremediği bölgelerde mahsul toplama ve tarım faaliyetlerinde otomatizasyon sağlanabilecek' şeklinde açıklama yaparak araçlarını tanıttı.

Tamindir.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK