HAYVANCILIKTA ÇIĞIR AÇAN DESTEKLER!

Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvancılığı desteklemek ve sektörde sürdürülebilirliği artırmak amacıyla önemli bir adım attı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, "Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdi.

Yapılan güncellemeyle birlikte hayvancılıkta sürdürülebilirliği ve verimliliği sağlamaya yönelik bir dizi destek kaleminde yüzde 100-150 artış yapıldı. En dikkat çeken detaylardan biri, 2022'de 12 bin lira olan sürü yöneticisi (çoban) desteğinin, 2023'te yüzde 150 artışla 30 bin liraya çıkartılması oldu.

Koç ve teke alım desteği, küçükbaş hayvan ıslahının sağlanması, verimliliğin ve sürü kalitesinin artırılması amacıyla 2023'te hayvan başına 2 bin lira olarak uygulanacak. Buzağı desteği ise 2023'te doğan her buzağı için 2 bin 100 TL/başa çıkartıldı, yüzde 133'lük önemli bir artışla.

Düve alım desteği hastalıktan ari işletmeler için yüzde 50 hibe oranında uygulanmaya başlanacak. Ayrıca, anaç koyun keçi desteği 2023 için yüzde 100 artışla başı 100 TL'ye yükseltildi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Üreticilerimizin refahının yükseltilmesi temel stratejimizdir. Sağladığımız yeni desteklerle işletmelerin sürdürebilirliğini sağlamak, verimliliği artırmak ve üretici gelirlerini artırmak hedefleniyor" dedi.

Bakan Yumaklı, aile işletmeciliği, gençler ve kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık politikalarının devam edeceğini vurgulayarak, desteklerin hayırlı olması ve yetiştiricilere bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Mevzuat için tıklayınız!

tarim.gov.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.