Twitter

ÇKS`YE KAYIT OLMAYAN ALANLAR İÇİN YENİ FIRSAT!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

2024 üretim yılına ait Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları 1 Eylül 2023'te başlamış olup, 2 Ocak 2024'te sona erecektir. Yönetmelikteki değişiklikle, ÇKS'ye kayıt yaptıramayan ancak tarımsal üretim yapılan alanların kayıt altına alınması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda, taahhütnameye konu araziler, üretim yılına ait uydu görüntüleriyle veya tespit komisyonları tarafından yerinde kontrol edilecektir.

Mülkiyet ve mirasçılık sorunları nedeniyle kayıt yapılamayan tarımsal faaliyet alanları, "Taahhütname" belgesi ile kayıt altına alınabilecektir.

Bu düzenleme ile mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden mahrum kalan üreticiler, tarımsal desteklerden yararlanabilecektir.

Mirasçılar veya hissedarlar, taahhütnameye konu arazilere üretim yılı içerisinde itiraz ederlerse, bu arazilere ait kayıtlar, itiraz edilen hisselere tekabül eden alanlar için taahhütname süresinin sonuna kadar sonlandırılacaktır.

Verasetten iştirak edilen ve taahhütname ile başvurulan arazilere itiraz durumunda, mirasçılar tarafından belirtilen mirasçılara ait hisselere itiraz edilen alanlar için kayıtlar, taahhütname süresinin sonuna kadar sona erdirilecektir.

Tapu sicilinde kayıtlı malikin ölümü durumunda, miras hakkının tescil işlemi yapılmamış araziler, intikali yapılmamış araziler kapsamında değerlendirilecektir.

İntikali yapılmamış arazilere yapılan taahhütname başvurularına mirasçılar tarafından itiraz edilmesi durumunda, mirasçılık belgesi istenecektir.

Başvuru yapılan arazide, bireyin kendi hissesi olmaması durumunda hissedarlarla yapılmış kira sözleşmesi veya taahhütname talep edilecektir. Verasetten iştirak edilen arazilerde hisse oranları belli değilse, tüm hissedarlarla yapılmış kira sözleşmesi veya taahhütname istenecektir.

Taahhütnameye konu arazilere ait ÇKS kayıtları, üretim yılının mart ayında 15 gün süreyle il ve ilçe müdürlükleri ile muhtarlıklarda askıya çıkarılacaktır. Bu süre içinde hissedarlar veya mirasçılar dışındaki itirazlar dikkate alınmayacaktır.

Mevzuat için tıklayınız!

tarim.gov.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.