Twitter

DEDEKÖY`E KADIN ELİ DEĞDİ

Aydın'ın Koçarlı ilçesine bağlı Dedeköy Mahallesi'nde özellikle mahalledeki üretici kadınların tezgah açtığı ve her Pazar günü kurulan Dedeköy Üretici Köy Pazarı'na İzmir ve civar illerden gelen ziyaretçiler akın ediyor.

Aydın'ın Koçarlı ilçesine bağlı Dedeköy Mahallesi'nde yaşayan çiftçi kadınlar, ürettikleri organik ürünleri, her Pazar kurulan Dedeköy Üretici Köy Pazarı'nda açılan tezgahlarda satışa sunuyor. Ağustos ayından bu yana kurulan organik pazara, gün geçtikçe ilgi artıyor. Pazara İzmir ve civar illerden ve ilçelerden özellikle organik beslenmeye önem verenler büyük ilgi gösteriyor.300 hanede 600 nüfusun yaşadığı Dedeköy'ün kadınları, kendi yaptıkları gıda maddelerinin yanı sıra el işi ürünlerini de pazarda satışa sunuyor. Daha önceden köy meydanı ve kıraathane olarak kullanılan alan, Pazar günleri adeta panayır haline geliyor.

"HERKES GÖNÜL RAHATLIĞIYLA GELEBİLİR"

Koçarlı Belediyesi'nin ekipman desteği sağladığı pazarda, pandemi nedeniyle maske ve mesafe kuralları da titizlikle uygulanıyor. Dedeköy Mahallesi Muhtarı Müfit Tülüoğlu, Pazarda tezgah sayısının kısa sürede 25'e ulaştığını belirterek, "Mahallemizde yaşayan üretici ve çiftçi kadınlarımızın ürünlerini değerlendirmek ve aile ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla başladığımız bu etkinlik, daha sonra Dedeköy'ün tüm ürünlerini ve doğal güzelliklerini ön plana çıkarmak ve tanıtmak için düzenlenen organizasyon haline geldi. Mahallemiz, yüksek bir konumda bu nedenle burada yetişen ürünler, hava kirliliğinden ve diğer olumsuzluklardan uzak üretiliyor" dedi.

"PAZARA HER HAFTA 1500 KİŞİ GELİYOR"

Hanımların kendi ürettikleri ürünleri hiçbir katkı maddesi olmadan çeşitlendirdiğini kaydeden Tülüoğlu, "13 hafta gibi kısa bir sürede ilgi arttı çevre illerden de gelenler oluyor bu ilgiden çok memnunuz herkesi bekliyoruz. Yaz aylarında yaklaşık 1500 kişi pazarımızı ziyaret ediyor. Özellikle keşkeğimize büyük ilgi gösteriliyor" Öte yandan hanımlarımızın yaptığı börekler ve nohut mayalı köy ekmeği almak için özellikle gelen misafirlerimiz oluyor. Her Pazar 150 tane köy ekmeği satılıyor. Ekmekler 4 kg civarında oluyor. Burada hem mahallemizi geziyorlar hem birlikte sohbet ediyoruz hem de kahvaltılarını ve organik sebze ve meyvelerinin yanı sıra kışlık yiyeceklerini de alıp gidiyorlar. 25 tezgahımızda meyve ve sebzenin yanı sıra el yapımı erişte, gözleme, katmer, kuskus incir gibi köyde yetişen tüm ürünlerimizden nar ekşisi, pekmez, erişte, kuskus, yuvarlama gibi tüm ürünleri bulabilirsiniz. Tüm ürünler hijyenik şartlarda üretiliyor ve pazarımız pandemi kurallarına tamamen uygun herkes gönül rahatlığı ile gelebilir. Herkesi bekliyoruz" dedi.

çiftçilik

 "YEREL YÖNETİMLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ"

Yapılan yeni Pazar düzenlemesiyle ilgili konuşan Belinay Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzdil ise Dedeköy'ün yeni pazar düzenlemesi ve mahalle içerisinde bulunan tarihi cami, Bilal Dede Türbesi ile birlikte birçok tarihi değerleri içinde barındırdığını belirterek, "tarihi bir derinliğe sahip Dedeköy Mahallesi gerek organik pazarı gerekse tarihi dokusuyla vatandaşların ilgi odağı olmaya başladı. Bu da bizi memnun ediyor. Bu pazarımızda kadınlarımız kendi evlerinde yaptıkları ürünleri satışa sunarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar" dedi.

TARİH VE DOĞA TURİZMİ İÇİN İDEAL  

Dedeköy'ün, turizm açısından doğası ve tarihi değerleriyle birlikte Menderes Kent Ormanı içinde bulunan Dedeköy Seyir Terası yamaç paraşütçüleri ve kampçılar için ideal yerlerden biri olduğuna dikkat çeken Uzdil, "Dedeköy, Osmanlı döneminde medreselerinde din alimlerinin yetiştiği bir yerleşim yeri olarak biliniyor. Burada küçüklükten yetişen alimler daha üst seviye eğitim için Bursa'ya buradan gönderiliyordu. Evliyalar yetiştiren bir yerleşim alanı. Orhan Gazi döneminden kalma su kemeri, türbe ve cami gibi birçok tarihi eseri de içinde barındırıyor. Aydınımızda mahallemizin deniz turizminin yanında tarih turizmine de katkısı olacağına inanıyoruz. Tanıtım ve organizasyonlarımıza yerel yönetimlerden de destek bekliyoruz. Başka illerden ve çevre ilçelerden gelen misafirlerimiz de bu vesile ile mahallemizi görmüş ve tanımış oluyor. Mahallemizin tanıtımı açısından önemli bir organizasyon herkesi bekliyoruz" diye konuştu. Aydın Efeleri Yörük Türkmen Derneği Başkanı Hakkı Bahçıvanlar da tarihi açıdan önemli bir mahalle olan Dedeköy'de böyle bir pazarın kurulmasından dolayı mutlu olduklarını ve herkesi beklediklerini dile getirdi.

 
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK