Twitter

ÇİN- ABD TARIM İÇİN KAPIŞIYOR

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin-ABD ticaret müzakerelerinin 12. toplantısında iki tarafın, Çin'in iç talebine göre ABD'den tarım ürünü alımını artırmasını ve ABD'nin satın alma için iyi şartları oluşturmasını tartıştığını belirterek, iki tarafın, ticaret müzakeresinin gelecek toplantısını eylülde ABD'de yürüteceğini duyurdu.

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Şanghay'daki Şicao Devlet Konuk Oteli'nde yapılan toplantıda, Çin tarafının başmüzakerecisi, Çin Merkezi Maliye ve Ekonomi Liderlik Grubu Ofisi Direktörü ve Başbakan Yardımcısı Liu Hı önderliğindeki Çinli heyet ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'in bir araya geldiği bildirildi.

Açıklamada, iki tarafın, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve ABD Başkanı Donald Trump'ın haziranda Osaka'daki G-20 Liderler Zirvesi'nde ulaştığı konsensüse göre, ticaret ve ekonomi alanlarında ortak endişelere konu olan önemli meselelere ilişkin "derinlemesine, samimi, etkili ve yapıcı" fikir alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

"İki taraf ayrıca, Çin'in iç talebine göre ABD'den tarım ürünü alımını artırmasını ve ABD'nin satın alma için iyi şartları oluşturmasını tartıştı. İki taraf, ticaret müzakeresinin gelecek toplantısını eylülde ABD'de yürütecek" denilen açıklamada, müzakerelerde bir anlaşma yapılıp yapılmadığına dair bilgi yer almadı.

Bu arada, Çin Ticaret Bakanı Cong Şan, Çin Halk Bankası (Merkez Bankası) Başkanı Yi Gang, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Ning Cuci, Çin Maliye Bakan Yardımcısı Liao Min, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Cıng Zıguang, Sanayi ve Enformasyon Bakan Yardımcısı Vang Cıcün ve bazı Çinli yetkililer de müzakerede hazır bulundu. (AA)

 

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.