Uygulama
Twitter

ÇİFTÇİLERE TARIM MAKİNELERİNİ GÜVENLİ KULLANMA EĞİTİMİ VERİLDİ

Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından çiftçilere, traktör ve tarım makinelerini güvenli kullanma eğitimi verildi.

Sarıkaya Öğretmenevi Lokalinde düzenlenen eğitimde konuşan Sarıkaya İlçe Jandarma Komutanlığı trafik timi görevlisi Uzman Jandarma Kıdemli Çavuş Yakup Kır, traktörlerin ve tarım araçlarının güvenli kullanımı konusunda katılımcılara bilgiler aktardı.

Kır, traktör ve tarım malzemelerinin güvenli kullanımının meydana gelebilecek kazaların önüne geçtiğini belirterek, güvenli kullanımın traktörlerin sebep olduğu trafik kazalarını azalttığını ifade etti.

Sarıkaya Ziraat Odası görevlilerinden Ziraat Mühendisi Soner Arduç da traktörlerde kabin ya da koruyucu bulundurulması gerekliliğinin altını çizerek, traktör kullanırken emniyet kemerinin de mutlaka takılması gerektiğini ifade etti.

Sinyalizasyon ekipmanlarının, tepe lambası, arka aydınlatmaların çalışması gerektiğini söyleyen Arduç, "Römorklarda E37 reflektörleri bulunmalı. Römorklarda yolcu taşınmamalı, eğer taşınması zorunlu ise oturma düzeninin de bulunması gerekiyor. Tarım araçlarını kapasite üstü kullanmamalı. Römork bağlanırken bağlantı elemanları kontrol edilmeli. Çalışırken sigara içilmemeli, bol elbiseler giyilmelidir" dedi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisi Rıza Can ise "Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı" konulu sunum yaptı.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK