Twitter

BOZKIRLARIN KORUNMASI İÇİN ÇALIŞTAY DÜZENLENECEK

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilen, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yürütülen "Türkiye'nin Bozkır Ekosistemlerinin Korunması ve Sürdürülebilir Yönetimi Projesi"nin final çalıştayı Şanlıurfa'da düzenlendi.

GAP Tarımsal Eğitim Merkezi'nde (GAPTEAM) gerçekleştirilen çalıştayda, pilot il olarak belirlenen Şanlıurfa'nın bozkırlarında yapılan çalışmalar değerlendirildi. Proje kapsamında Kızılkoyun, Tek Tek Dağları ile Karacadağ bölgesinde sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi veren Proje koordinatörü Dr. Nihan Yenilmez Arpa projeyle ülkedeki bozkırların korunması ve değerlerinin anlaşılması için farkındalık oluşturmasının hedeflendiğini ifade etti. Projenin ulusal, bölgesel ve alansal bazlı yürütüldüğünü aktaran Yenilmez Arpa, şöyle devam etti: "Projeyle birlikte ulusal eylem planı hazırlanıyor. Türkiye'nin sahip olduğu bozkır alanları her geçen gün azalıyor. Projeyi bozkırların yönetilmesi ve iş birliği içinde yönetilmesini sağlayacak bir strateji olarak düşünüyoruz. Projeyle birlikte bozkırların korunmasıyla ilgili ulusal düzeyde bir sempozyum düzenlemeyi hedefliyoruz."

BÜTÜNCÜL KORUMA ŞART

Arpa, bozkırların hem genetik çeşitlilik açısından hem de tür açısında son derece kıymetli alanlar olduğunu vurgulayarak, "Bu alanların bütüncül olarak korunması gerekmektedir" dedi. 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.