Twitter

BAKAN PAKDEMİRLİ: ORMANCILIK PROJELERİYLE CARİ AÇIĞI 4 MİLYAR DOLAR AZALTACAĞIZ`

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kağıt sektörü başta olmak üzere ülkemizin ahşap sektörü hammadde ihtiyacının tamamını yerli kaynaklardan karşılayarak yıllık yaklaşık 4 milyar dolar cari açığı ortadan kaldırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Pakdemirli, ormancılık sektörünün ekonomik ve sosyal kapasitesinin artırılması, sektörün taleplerinin alınması, sorunlarının tespit edilmesi ve çözüm üretilmesi için önem taşıdığını vurguladı. Bakan Pakdemirli, orman köylüsünün desteklenmesi için yapılan çalışmalara değinerek, "Köylümüz, 4 bin 750 köyde ceviz, badem, kestane, dut, fıstıkçamı, alıç, ahlat, kuşburnu, defne, keçiboynuzu, aşılı zeytin gibi türlerde 14 milyon adet fidan dikilerek, doğrudan gelir elde etme imkanı buldu. Şimdi ise bu sahalara alt tür olarak, tek yıllık bitkilerin ekimine de müsaade ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

KÖYLÜYE BEŞ MİLYAR LİRA EK KAZANÇ

Bu sayede vatandaşlara yeni gelir kapısı açtıklarına dikkati çeken Pakdemirli, şöyle devam etti: "Sadece bu çalışmalar sayesinde, köylülerimize yılda yaklaşık 5 milyar lira ek kazanç sağlamayı hedefliyoruz. Yeşili seven insanımızın, özel ağaçlandırma ve orman fidanlığı kurma taleplerini teşvik ederek, bugüne kadar 127 milyon lira kredi ve hibe desteği sağladık. Tohum ve fidan üretiminde, kapasitemizi 500 milyonun üzerine çıkarttık ve nesli tehlike altında olan ardıçların fidan üretimini, kimyasal yöntemler kullanmadan dünyada ilk defa biz başardık. Özel sektör fidancılığını desteklemek ve ülkemizin fidan ihracatında söz sahibi ülkeler arasında olmasını hedefliyoruz. Bu maksatla orman alanlarında orman ağacı fidanı yetiştiriciliğinin önünü açıyoruz." Pakdemirli, 6 milyon hektar alanda Genç Meşcere Bakımı Seferberliği uyguladıklarını anımsatarak, halen yaklaşık 10 milyon hektar olan bozuk orman alanlarını, öncelikle gelir getirici meyveli ağaç türleri ile ağaçlandırarak ve yabani meyveli türleri aşılayarak rehabilite edeceklerini, bu sayede ülke ekonomisine yılda yaklaşık 4 milyar lira ek gelir sağlayacaklarını söyledi.

ENDÜSTRİYEL AĞAÇLANDIRMAYA AĞIRLIK

Bu kapsamda küresel ısınma, iklim değişikliği ve çölleşmenin menfi etkilerini de en aza indirmiş olacaklarını belirten Pakdemirli, "2017 yılında 21 milyon metreküp olan orman emvali üretimini, 2018 ve 2019 yıllarında toplamda yüzde 50 artırarak, bu yıl itibarıyla 31 milyon metreküpe çıkardık. Yaptığımız bu çalışmalar neticesinde, 2018 yılında yaptığımız 800 milyon dolar ithalat kadar ihracat yaptık. Nihai hedefimiz, kağıt sektörü başta olmak üzere ülkemizin ahşap sektörü hammadde ihtiyacının tamamını, yerli kaynaklardan karşılamak bu sayede yıllık yaklaşık 4 milyar dolar cari açığı ortadan kaldırmaktır" diye konuştu. Pakdemirli, bu hedefi gerçekleştirmek için, odun üretimi maksatlı endüstriyel ağaçlandırmalara ağırlık verdiklerini aktararak, "Bu anlamda 2023 yılına kadar 300 bin hektar, orta vadede 1 milyon hektar alanda, endüstriyel ağaçlandırma yapmayı planladık. Endüstriyel ağaçlandırmalar üretime geçtiğinde, yılda yaklaşık 18 milyon metreküp emval elde edilecektir." dedi.

SEKTÖRE TEŞVİK ARZUSU

Ahşabın daha iyi değerlendirileceği sanayiye dönük projelerin de geliştirilmesini talep eden Pakdemirli, bu alanda henüz istenen seviyeye gelinmediğini ancak sektörü teşvik etmek istediklerini vurguladı. Pakdemirli, orman köylülerine verilen desteklerle kalkınmalarını sağladıklarına değinerek, "Mevcut desteklemelerimize ilave olarak, 2019 yılından itibaren, köy evleri elektrik iç tesisatı yenileme, üretimde çalışan orman köylümüzün talep ettiği tomruk çekme vinci, traktör ve motorlu testere alımları için orman köylümüzü destekleme kararı verdik" değerlendirmesinde bulundu. (AA)

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.