ARTAN SICAKLAR VE AZALAN YAĞIŞLAR ÇİFTÇİLERİ ENDİŞELENDİRİYOR

Ülke genelinde olduğu gibi Eskişehir'de de mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ve yetersiz yağışlar, çiftçilerin tarlalarını sulamaya başlamasını normalden 2 ay öne çekti. Mart ortasında yeraltı sularıyla tarlalarını sulamaya başlayan çiftçiler, yaz aylarında su sıkıntısının artacağından endişe ediyor. Yeraltı sularının 150 metreye kadar çekilmesi kuraklığın belirgin bir işareti olarak değerlendirilirken, bu durum devam ettiği takdirde verim kaybı kaçınılmaz görünüyor.

Yeşil Sakarya Üreticiler Başkanı Süleyman Buluşan, "Normal şartlarda 2 ay önce tarlalarımızı sulamaya başlardık. Ancak şu anda 2024 yılı sebze üretim sezonunun başlamasıyla birlikte Mart ayında yağışların yetersizliği ve iklim değişiklikleri nedeniyle su konusunda ciddi sorunlar yaşıyoruz. İnşallah yağışlar gelir. Ancak mevsim itibariyle yağışların azaldığı bir dönemdeyiz. Yeraltı suları geçen yıla kıyasla çok daha derinlerde ve sulama sistemlerimizi de buna göre ayarlamak zorunda kalıyoruz. Geçen yıl 35-40 fıskiyeyle sulama yaparken şimdi bu sayı 15'e kadar düştü" şeklinde konuştu.

Buluşan, ayrıca, "Yağışların olmaması halinde ürünlerimizde ciddi verim kayıpları yaşanabilir. Nisan ayı itibariyle fide ekimlerimize başlarız. Ancak suyun yetersiz olması durumunda sıkıntı yaşarız. Bölgemiz genellikle Devlet Su İşleri'nin Sulama Birliği kanalından beslenir. Ancak şu anda su seviyeleri normalin çok altında. Sulama Birliği kanallarının temizlenmesi önemli ancak su israfını da önlememiz gerekiyor. Üreticiler olarak suyun tarihini doğru belirlememiz ve dua etmemiz gerekiyor. Bunun yanında devletimizden sebze üretimini desteklemesini bekliyoruz çünkü artık işçilik ve zirai girdi maliyetleri çok yüksek" dedi.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.