Twitter

ARMUT`TA KARA LEKE HASTALIĞI İLE MÜCADELE!

Hastalık dönemleri ve etmenin yapısı genel hatlarıyla elma kara lekesine benzer; ancak sürgün enfeksiyonları duyarlı olan çeşitlerde elmaya göre daha şiddetli ve zararlıdır. İlkbaharda sürgün ve dallarda oluşan püstüller açılır. Püstüllerden dağılan konidiler ile, periteslerden çıkan askosporlar primer enfeksiyonları birlikte başlatırlar. Doğada askospor uçuş periyodu 10-11 hafta kadardır.

Fungusun konidioforları kahverengi, bölmeli ve şekilsizdir. Konidiler koyu kahverengi, yumurtamsı, bölmeli veya bölmesiz olabilir. Peritesler genellikle yaprağın alt yüzeyinde oluşur ve küçük siyah noktacıklar halindedir. Askuslarda 8 askospor bulunur ve bir bölmeyle eşit olmayan iki hücreye ayrılmıştır.

Yaşayış

Hastalığın belirtileri yaprak, meyve ve sürgünlerde görülmektedir. Yaprakta lekeler daha çok alt yüzeyde görülür. Renkleri zeytin yeşili veya koyu kahverengidir, kadifemsi görünüştedir. Lekeler zamanla birleşerek yaprağın yırtılmasına ve delinmesine neden olurlar. Yaprağın sağlam kısımları gelişimini sürdürdüğünden deformasyonlar görülür.

Genç meyveler üzerinde kadifemsi görünüşte, isli ve siyahımsı kahverengi lekeler oluşur. Şiddetli enfeksiyonlarda meyvenin tüm yüzeyi lekelerle kaplanabilir ve böyle meyveler gelişemezler, erken dökülürler. Büyümeye devam eden meyvelerde ise deformasyonlar görülür.

Sürgün ve dallarda ise ilkbaharda sivilceye benzer püstüller oluşur. Bunların açılmasıyla konidi yatakları açığa çıkar. Birleşen püstüller sıracaları oluşturur. Şiddetli enfeksiyonlarda sürgün kurumaları görülür.

Hastalık yurdumuzda armut ağacının önemli hastalığıdır. Daha çok pazar değeri yüksek kışlık çeşitlerde görülmektedir. Ekolojik koşulların uygun olduğu ve mücadelenin tam yapılmadığı koşullarda ürünün tamamı zarar görebilmektedir. Yaprak, meyve ve sürgünlerde oluşturduğu zarar sonucu da asimilasyon alanı azalır ve ağaçlar yıldan yıla zayıflar.

Hastalık yurdumuzda armut yetiştirilen tüm bölgelerde hastalığa duyarlı çeşitlerde görülmektedir.

Kültürel Önlemler 

Primer enfeksiyon kaynakları olan dökülmüş yapraklar sonbaharda toplanıp yakılmalı veya derince gömülmeli ve sıracalı dallar budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Kimyasal Mücadele 

İlaçlama, ilaç ağacın her tarafını kaplayacak, ilaçlanmamış kısım kalmayacak şekilde yapılmalıdır.

İlaçlama Zamanı 

1. İlaçlama: Çiçek gözleri kabardığında,(Dal sıracası bulunan yerlerde 3-5 gün önce) 
2. İlaçlama: Beyaz rozet döneminde, 
3. İlaçlama: Çiçek taç yaprakları % 70 - 80 dökülünce, 
4. ve diğer ilaçlamalar kullanılan fungisitlerin etki süreleri dikkate alınarak uygulanmalıdır. 

Kullanılacak İlaçlar

Hastalığa uygun ruhsatlı ilaçlar kullanılmalıdır.

tarim.gov.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.