Twitter

ZENGİN ÜLKELER KIRSALDA KADIN EMEĞİYLE İLGİLENİYOR

Uluslararası Kadın Forumu IWF'nin Türkiye Başkanı, Kadın 20 (Women W20) Kurucu Başkanı Dr. Gülden Türktan'ın, bu yıl G20 Dönem Başkanlığı'nı üstlenen Güney Asya ada ülkesi Endonezya'da düzenlenen W20-2022 Zirvesi'ne "W20 Kırsal Kesimde Kadın" Eş Başkanı olarak katıldığı iletildi.

Türktan'ın, W20 sunumunda yaptığı konuşmada, yoksulların yüzde 60'ının kadın ve kız çocuklarından oluştuğuna vurgu yaptığı iletildi. Endonezya'da toplanan Kadın 20 delegasyonu, G20 Lider Zirvesi'ne sunulmak üzere hazırlanan Sonuç Bildirgesi'nde "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Eşitlik Ulusal Stratejileri (NSGEE) geliştirmek veya iyileştirmek" ilkesine yer vermiş.

Türkiye'de kırsalda "çevre eylemlerinin" ön saflarında yer alan; toprağına, suyuna, "yaşam döngüsüne" sahip çıkan; "bilinçli ve bilgili" kadınların varlığına dikkat çeken Türktan, "kırsal kalkınmanın yol haritasını" şu şekilde özetlemiş;

? Kırsal kesim kadınları, gıda güvenliğimiz ve çevre dostu olmamızın temel taşları oldukları için tüm geleceğimiz için büyük bir potansiyel oluşturuyor.

? Hükümetlerimizin kırsalda yol yapımı, ulaşım kolaylığı, elektrik, su, kanalizasyon, sulama gibi altyapı yatırımlarını tamamlaması, internet ve mobil cihazlara bu kesimin dış dünya ile bağlantısını sağlaması gerekiyor.

? İklim değişikliğinin etkisi herkese olumsuz dönecek. Bu da dünyada daha fazla aç insan olabileceği ve insanlarımızı besleyemezsek hepimizin fakirleşeceği anlamına geliyor.

? UN Women'a (Birleşmiş Milletler Kadın) göre kadınlar erkeklerle aynı üretken kaynaklara sahip olsalar; çiftliklerindeki verim yüzde 20-30 ve bu ülkelerde toplam tarımsal üretimi yüzde 2.5-4 oranında artırabilir. Bu da gece dünyada açlık çeken insanların oranını yüzde 12-17 civarında azaltabilir.

? Organik tarım, tarım turizmi, organik ve sürdürülebilir ürünler için sertifikasyon ve markalaşma süreçleri, çiftlikten pazara gıda sistemleri gibi alanlardaki yeşil yatırımların özellikle kırsal kesimdeki kadınları ve gençleri hedef alması gerekiyor.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK