YİNE GİRİŞİMCİ KADINLAR, YİNE BİR BAŞARI HİKAYESİ: HURİYE TEZCAN İLE BİRLİKTEYİZ BUGÜN..

Bir kooperatif düşünün. 17 kadının bir araya gelip kurdukları. Tabi ki bir farklılığı var bu kooperatifin. Lavanta Kokulu Kooperatif bu. Kadınlar kurar da güzel kokmaz mı? İnsanın içini rahatlatan bir koku ve insanın geleceğini aydınlatan bir kadınla

Huriye Hanım Merhabalar. Öncelikle değerli vaktinizi bize ayırdığınız için teşekkürlerimi iletmek isterim. Heyecanla sorularıma başlamak istiyorum.

Öncelikle kooperatifçiliğe yeni başlayacak olanlara ne tavsiye edersiniz? Nasıl başlasınlar?

Kooperatifçiliğe başlayacak olan kişilere bıkmadan yılmadan arkasına kalmadan devam etsinler. Sonunda başarılıyor. Başarılamayacak diye bir şey yok. Birbirimize destek olduğumuz sürece devamlı başarılı oluruz.

Kooperatifçiliğe yönelik neler yapıyordunuz? Bu projede ilk adım nasıl atıldı?

Lavanta kokulu köy çalışmalarına başladığımızda yapmış olduğumuz ürünlerin satılması için kooperatifçiliği düşündük.2016 yılında Temmuz'un son haftası kooperatifimizi kurduk.

Kooperatif kurulmadan önce köyde kooperatifçiliğe yönelik bir birlik var mıydı kadınlarda?

Hayır, öncesinde yoktu. Ama şuan da kooperatif adına hepimiz bir araya geldik ve güzel şeyler başardık.

Ülkenin hem lavanta turizmine hem de ekonomisine katkı sağlıyorsunuz. Kooperatifin birçok çeşidi var. Siz acaba bu kooperatif çeşitlerinden hangisini tercih ettiniz? Ve hangi tür bir kooperatif kurdunuz? Tarım kooperatifi olur, turizm kooperatifi olur, kadın kooperatifi olur hangisini kurdunuz?

Biz lavantamız olduğu için önceden bir arada olamadığımız için kadın girişimciler kooperatifi kurduk. Lavanta üzerine. Lavanta kokulu kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifini kurduk. Ailemize destek sağlamak içinde güzel bir şey oldu.

Kooperatif olarak herhangi bir özel ve tüzel bir kişilikten herhangi bir fayda destek gördünüz? Bu destekler size nasıl katkı sağladı? İleri ki zamanlarda yapılacak desteklerde nasıl destekleme yapılmasını isterdiniz?

Evet destek gördük. Gelecek turizmde de bizi çok destekledi. Kaymakamlık, muhtarlık, dernek ile lavanta kokulu köy projesinde bir arada bulunduk. Lavanta ürünlerimizin satışlarına katkı sağlanabilir, haber olarak yayınlanabilir. Turist gelmesine katkı sağlanabilir.

Kooperatif kurulma aşamasında zorlandığınız aşamalar oldu mu? Bunlar nelerdir? Bize bahseder misiniz?

Önce maddi olarak çok zorlandık. Sonra gittiğimiz yerlerde böyle bir kooperatif hiç kurulmadığı için ve ilk defa bizim kurduğumuz için nasıl bir kooperatif olarak diye sorduklarında biz de cevap veremedik çok zorlandık. Ama sonunda başardık. (adamın soruya ek cevabı: Isparta da kadın koop. Olmadığı için böyle bir zorluk yaşandı. Ve ilk öncelikle köyde maddi bir olanak imkân olmadığı için. Zaten kooperatifin kurulmasının sezon sonunda yapılmasının sebebi de bu maddi imkânsızlıklardı. Öncelikle belli bir gelir sağlandı. Sonra kooperatif kuruldu.

Öncelikle lavantanın birçok ürününü üretiyorsunuz. Siz bu ürünlerden hangisini tavsiye edersiniz tarım.com.tr ailesine?

Önce yağını, suyunu, balını. Lavanta balının Hepatit B ye iyi geldiğini söylüyoruz. Lavantanın her şeyini çayını kahvesini, tatlısını denedik. Her derde deva olan ürünlerimizi biz de kullanıyoruz.

Lavanta yetiştirilirken ne tür sıkıntılar yaşıyorsunuz? Bunun püf noktaları nelerdir?

Lavanta türümüz 2 dür. Biz genellikle çatallı ve güzel olan türünü seçiyoruz. Deniz kenarında ve rutubeti sevmeyen bir bitkidir. Biz kırsal kesimde olduğumuz için kolaylıkla yetiştiriyoruz.

Sizce Dünya tarımında lavanta ile kendimizden ve ülkemizden söz ettirebilir miyiz?

Evet. Dünyada birinci olmayı hedefliyoruz. Isparta'mızın Lavanta kokulu Kuyucak köyümüzün sesini duyuruyoruz bu şekilde.( adamın eklediği: güzel şeyler yapılırsa ve bu şekilde devam ederse zaten bu yıl turizm açısından dünyaya duyurduk. Geçen yıl Amerika, Meksika, Barbaros adalarından misafir geldi. Bu yıl Avrupa ve Çin, Kore ve Arap ülkelerinden Dubai'den çok misafirimiz geldi. Turizm de bunu yaptıysak tarımda da bunu yapabileceğimiz aşikar.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.