Twitter

AVRUPA EKONOMİK SENATOSU`NA SEÇİLEN İLK TÜRK SENATÖR HAKAN YÜKSEL

Avrupa Ekonomik Senatosuna ilk Türk senatör olarak seçilen TARIMKON Başkanı Hakan Yüksel ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Hakan Yüksel'in başarı hikayesini ve hayallerini  nasıl gerçekleştirdiği anlatan keyifi bir röportaj yaptık.

Merhabalar Hakan Bey öncelikle  bizi kırmayıp röportaj teklifimizi  kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz.  Avrupa Ekonomi Senatosuna seçilmenizden dolayı sizlere tebriklerimizi iletiyoruz.Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hakan Yüksel kimdir?

Ben 1978 yılında Ankara ili Gölbaşı İlçesine bağlı küçük bir köyde çiftçi çocuğu olarak Dünya'ya geldim. Öğrenimi tamamladıktan sonra Kooperatifçilikle tarım camiasına girdim. Birçok tarımsal kooperatifler merkez birliklerinde proje koordinatörlüğü en son Sulama kooperatifleri merkez birliğinde genel koordinatörlükten sonra, Kurucular arasında da olduğum Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonunda Genel Başkanı olarak göreve başladım ve halen Genel Başkanlığını yürütmekteyim.
Ülkemiz üreticilerinin en büyük sorunu ulusal ve özellikle uluslararası pazarlama olduğunu bu alanda ciddi bir açık oluğunu gördük, bizde Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) bu açığı kapatmak için teşkilatlandırdık ve alanda çalışlarımızı yürütüyoruz.

"Her şey Bir Hayalle Başlar"

Beni tanıyan veya tanımayan kişiler arkamızdan bu bir hayal, sen hayalperestsin dediler. Benim en zorlandığım şey  hayali bile olmayan kişilere kendimizi anlatabilmek oldu. Hala anlamıyorlar her şey bir hayale başlar. Tarımkon bir hayal ile başladı. Bu hayallerimiz bir bir gerçek oluyor.Bekleyin, takip edin, ne hayaller gerçek olacak.
Tarım bende bir sevda, bir hayalin gerçek olması. Bende öyle bir sevda ki; Oğlumun adı Toprak, Kızımın adı Irmak.
İşte HAKAN YÜKSEL BU.

Dünya'da 300 kişi ile sınırlı olan bazı kuruluşların liderlerinden oluşan EES arasında yer almak ve bu kuruluşta ülkemizi temsil etmek nasıl bir duygu?

Bir hayalin gerçek olması gibi. Avrupa'nın en seçkin, en büyük, en zenginlerinin olduğu özel ve başarılı kişilerin seçildiği bir kuruluşun içinde İlk Türk unvanı ile yer almak. Bu çoğu insanın hayallerine sığmaz.

Avrupa Ekonomik Senatosunda yer almanızın milli ve yerli tarıma desteği nasıl olacak?

Avrupa' da Ülkemiz tarım ve gıda potansiyeli anlatacağız. Ülkemizin tarım ve gıda ürünlerini Avrupa'da ve Balkanlarda pazarlanmasına destek ve lobi çalışmaları yürüteceğiz.  

Ülkemizi kalkındırmak için ne gibi çalışmalar yürütülecek?

Avrupa'da ve Avrupa'nın networkünü kullanarak, Uluslararası yeni pazarlar oluşturacağız. .

1-4 Mart tarihleri arasında Ankara'da Dünya Tarım ve Gıda İş Birliği Zirvesi düzenlenecek, sizce bu zirvenin Türk tarım sektörüne getireceği yenilikler neler olacak?

Cumhurbaşkanımızın Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın "Lider Ülke Türkiye" vizyonunu kendimize rehber edinerek çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Ülkemizin hali hazırda bu vizyona uygun en önemli lider olabileceğiz sektör Tarım ve Gıda sektörüdür. "Dünya Tarım ve Gıda İşbirliği Zirvesi" dünyanın en büyük Tarım üreticileri  arasında olan Türkiye' nin ev sahipliğinde yaparak, tüm dünya ülkelerine dünya tarım ve gıda sektöründe söz sahibi bir ülke olduğumuzu bir kez daha gösterebilmek başlıca hedeflerimiz arasındadır.

Bu projede dünya genelinde davet edilen 80 den fazla ülkeden bu ülkelerde tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren söz sahibi Kamu-Kurum ve kuruluşlarla birlikte, seçkin sektör temsilcileri/yatırımcıları, sektördeki ihracat/ithalat, imalat ve hammadde üretici firmaları, işadamları, sanayicileri, işletmeler, üretici ve tüketici kooperatifleri, birlikler, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin katılımları beklenmektedir.
Ülkemiz üreticisinin milli tarım ruhunu tetikleyecek, ülkemiz üreticisinin en büyük sorunları arasında gösterilen uluslararası Pazar sorununa bir çözüm olabileceği, üreticilerimizi " Önce Üretim Sonra Pazar anlayışından "Önce Pazar Sonra Üretim" anlayışına geçebilmeleri adına bir platform olacaktır.

Bu zirve ülkemizin başkenti Ankara' da gerçekleştirilerek devletimizin lider ülke Türkiye vizyonuna da hizmet edebilecek uluslararası projeler arasında yer alacağı düşüncesindeyiz.

Bu amaç ve gayelerle hazırladığımız ülkemiz tarım ve gıda sektöründe ihracat hacmini genişletebilmek, dünya tarım ve gıda ticaret hacmindeki hak ettiğimiz yere ulaşabilmek, yeni uluslararası pazarlarda söz sahibi bir ülke olabilmek, uluslararası yatırımcı, arz talep  sahipleri ile yerli üreticileri bir araya getirerek maksimum seviyede işbirliklerine vesile olacağına inanıyoruz.
Ülkemiz tarım ve gıda sektörüne büyük değerler kattığını bildiğimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyu ile paylaştığı "milli tarım" projesi ışığında ilerletmeyi hedeflediğimiz "Dünya Tarım ve Gıda İşbirliği Zirvesi'nde değerli kuruluşunuzun destekleri, katılımları ve işbirliği bizleri onurlandıracaktır.
 

Dünya Tarım ve Gıda İş Birliği Zirvesinin uluslararası pazarlara ne gibi yansımaları olacak?

Bizim işimiz asıl başlayacağı tarih zirve sonrasıdır. Zirveye davet ettiğimiz ulusal ve uluslararası davet edilen 80 den fazla ülkeden bu ülkelerde tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren söz sahibi Kamu-Kurum ve kuruluşlarla birlikte, seçkin sektör temsilcileri/yatırımcıları, sektördeki ihracat/ithalat, imalat ve hammadde üretici firmaları, işadamları, sanayicileri, işletmeler, üretici ve tüketici kooperatifleri, birlikler, sivil toplum kuruluşlarına verdiğimiz makro hedefleri, zirve sonrasında mikro olarak tek tek ilgileneceğiz.
Bu zirveden en maksimum seviyede faydalanmalarını ve sürdürülebilirliğini sağlayacağız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Agrosum zirvesi sadece Tarımkon'a özel değil, tüm sektörün, ülkemizin ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan 'ın "Tarım Meselesi Milli Meseledir"  sözünün önem ve bilincini taşıyan herkesin desteğine ihtiyacımız vardır.

Röportaj Nazife Çakıroğulları

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK