Twitter

YERİNDE KALKINMAYA BÜYÜKŞEHİR DESTEĞİ SÜRÜYOR

Pozantı'da çilek hasadı gerçekleştirildi.

Başkan Sözlü, “Halkımız refah toplumun parçası olana kadar durmak yok.”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Pozantı'da çilek hasat törenine katıldı. Adana kırsalında yerinde kalkınmaya verdikleri önemin altını çizen Başkan Sözlü, bölgeye ikinci bir gölet yapımından, konut ve yol yapımına kadar  yeni yatırımların müjdesini verdi.

Kırsalın yerinde kalkınmasına büyük önem veren Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Pozantı’da desteklediği çilek üretimi projesi ilk meyvelerini  verdi. Pozantı'nın Karakışlakçı Köyü’nde düzenlenen çilek hasat törenine katılan Adana Büyükşehir Başkanı Hüseyin Sözlü,  “Ne mutlu bize ki bugün, üretim, emek adına bir toplantı için buradayız” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, CHP Milletvekili Zülfikar Tümer, çevre köylerin muhtarları ve halkın yoğun katılımı ile gerçekleşen tören öncesinde Başkan Sözlü, yakın köyleri ziyaret etti, köylülerin sorunlarını dinledi.

TOROSLAR, ANADOLU'NUN TEMİNATIDIR

Başkan Sözlü, Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle köyden kente göçün yoğunlaştığı bu dönemde vazifelerinin, sadece karın doyurmak için değil, 21. yüzyılda Türk insanını refah toplumunun bir parçası haline getirmek için üretmek olduğunu kaydetti. Atatürk'ün “Torosların eteklerinde bir Yörük, Türkmen çadırı varsa ve dumanı tütüyorsa, Dünya’da hiç bir kuvvet Türk’ü yenemez” sözünü hatırlatan Başkan Sözlü, “Torosların köyleri Anadolu'nun teminatıdır. Torosların köylerini bırakarak şehrin kenar mahallelerinde insanların rızıklarını araması bize pahalı bedeller ödetecektir. Köylerin boşalmasını istemiyoruz.  Bu köydeki insanlar da sadece karın doyurmamalı, ayrıca zenginleşmeli ve refah toplumunun bir parçası olmalıdır. Biz de bunun için varız" dedi.

“ÇALIYOR AMA ÇALIŞIYOR” ANLAYIŞINI BİTİRECEĞİZ

Kendisinin de bir köylü çocuğu olduğunu hatırlatan Başkan Sözlü,  “Üretimin, gelecekle ilgili ümitlerin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Bu görev ile birlikte yegane emelimiz; Adanamızı refah toplumunun bir parçası haline getirirken, hemşehrilerimizi de zengin milletlerin birer evladı haline getirmektir. Biz de kaynaklarımızı zayi etmeden hizmet götürme kaygısıyla hareket ediyoruz. Bu değerlerlerden hiç bir zaman kopmayacağız. 'Adam çalıyor, ama hizmet ediyor' anlayışını bitireceğiz . Hizmet götürürken birbirimizi kıskanmayacağız. Ne kadar emek, o kadar ekmek. Dosdoğru çalışacağız. Doğru değilsek de eğer bize oy vermeyeceksiniz. Biz bu milletin kalkınmasını istiyoruz. Karakışlakçı gençlerinin hayatlarını köylerinde tamamlamasını istiyoruz" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR'DEN TAM DESTEK

Bölgede çilek üretimi kadar başta kiraz olmak üzere, elma, ceviz, badem yetiştirmek üzere de çalışmalar yapacaklarını ifade eden Başkan Sözlü,  "Eğer çilekleri satamazsanız, Büyükşehir Belediyesi olarak ben satarım” diyerek üreticiye moral verdi.

BÖLGEYE 2. GÖLET

Köylülerin bölgeye, 2. bir göletin yapılması talebi karşısında Başkan Hüseyin Sözlü, şunları söyledi: “2. göletin yapımı fiziki olarak mümkünse, 2016 yılında göleti bitirip, 2017'de suyunuzu alacaksınız. Karşınızda heyecanlı, inançlı bir belediye başkanı var. Farklı siyasi görüşler de olsa da hiç bir belediye başkanının hakkını yemiyorum ve yedirtmiyorum. Kaynak yoksa da inancımız, imanımız var. Bu milletin inancı her şeyi yaptırmaya yeter. Hanımlarımızı bu köyün 'hanım ağa'ları yapana kadar destekleyeceğiz."

AVRUPAİ BİR KÖY...

Karakışlakçı köyüne, tarımsal alan ilan edildiği için ev yapılamaması konusuna da değinen Başkan Sözlü, "Büyükşehir  Belediyesi olarak, eğer arsa üretme imkanımız olursa buraya Avrupai bir köy inşa edebiliriz. Ayrıca talep ettiğiniz taktirde de sizlere  ucuz  konutlar da yapabiliriz. Büyükşehir Belediyesi olarak  böyle bir kabiliyetimiz var. Uygun araziler bulunursa desteğe her zaman hazırız, siz isteyin biz yapalım” şeklinde konuştu.

TOROSLARDA OCAKLAR SÖNMESİN

Köy yollarının standartlarını da yükselteceklerini ifade eden Başkan Sözlü, "Yolların genişliklerini artıracağız. Köylerimiz Avrupa köyleri gibi kalkınmış olmalı. Toroslarda ocaklar sönmesin. Allahın izniyle hizmet noktasında bir terddüt içerisinde değiliz" dedi.

VİCDANINIZA İPOTEK KOYMAYIN

Konuşmasının bir bölümünde siyasete de değinen Başkan Sözlü, şunları söyledi:  “Ülkemizde, özellikle son 10 yılda kutuplaşmalar arttı. Farklı düşünse de biz çocuklarımızdan vazgeçiyor muyuz? Alile olmanın sorumluluğunu paylaşıyoruz. Mezhepsel, fikri ve etnik farklılıklar milletimizi ayrıştırmamalı. Ailemiz için taşıdığımız muhabbeti, onların geleceği için duyduğumuz kaygıyı milletimiz, ülkemiz için de taşıyoruz. Cenab-ı Allah bizleri muvaffak etsin. Yaklaşan seçimde de  partiler ve milletvekili adayları için değil, kendiniz için oy verin. Ama oy verirken de vicdanınıza ipotek koymayın. Din istismarcılarına, inanç hortumcularına kendinizi teslim etmeyin. Bu çocuklara yazık değil mi? “

HEDEF 400 DEKAR-TROSLARDAKİ OCAKLAR SÖNMEYECEK

Amaçlarının Pozantı'yı çilekte bir marka yapmak olduğunu belirten Adana Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Memili Güven de şu bilgileri verdi: "65 çiftçiye 300 bin çilek fidesi dağıtarak 100 bin dönüm ekim yapılmıştır. Pilot bölge olarak seçilen köylerimize ayrıca çilek çit yapma makinesi ve örtü serme makinesi desteği de verilmiştir. Hedefimiz çilek ekili alanları 400 dekara çıkarmaktır. Daire Başkanlığı olarak ayrıca, sulama kanalları ve havuzları yapıyoruz. Pozantı inşallah çilek üretiminde adını duyurarak, bir marka olacaktır.  Ekim ayında da elma, kiraz, ceviz olmak üzere 15 bin fide dağıtımı yapacağız.  Başkanımızın 'Toroslardaki ocakların ateşi sönmeyecek' sözünü emir telakki ediyor ve bu ateşi söndürmemeye gayret ediyoruz' dedi.

'ÇİLEK TUTAN KINALI ELLER'

Söz konusu bölgenin son 10 yıla kadar sadece kovan balı ürettiğine dikkat çeken Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay da, "Büyükşehir'in  'Çilek Tutan Kınalı Eller' projesi ile Adana kırsalının ekonomik  olarak bir kalkınma yarattı. Bölgede üretilen çilek, elma, şeftali ve domatesi Türkiye'nin her sofrasına koymaya devam edeceğiz" dedi.

BAŞARI, TESADÜF DEĞİL

Karakışlakçı köyünün Niğde sınırındaki son köy olduğuna dikkat çeken CHP Adana Milletvekili Züllfikar Tümer, "Bugüne kadar  köyünüzü balda marka haline getirdiniz. Bugün de  çilek üretiminde isim olmaya başladınız. Bu bir tesadüf değil. Bugün en önemli sorununuz su. Bu sorunuzu çözmek, sizleri  kimseye muhtaç olmadan üretim yapacak araçları temin etmek de bizim görevimiz" diye konuştu.

BİR İLK..

Bir ilk yaşadıklarını kaydeden Karakışlakçı Köyü Muhtarı Harun Yetkin ise Başkan Hüseyin Sözlü'ye desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Başkan Hüseyin Sözlü, köylülerin yoğun ve coşkulu katılımlarıyla gerçekleştirilen çilek hasat törenin ardından çilek ekim alanlarını gezdi ve köylülerden bilgi aldı.  Başkan Sözlü, daha sonra 2. gölet yapımı için ön görülen geniş araziyi gezerek, incelemelerde bulundu.

Adana Büyükşehir Belediyesi
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK