Twitter

YENİ TARIM VE ORMAN BAKANI BELLİ OLDU!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı. Yeni sistemin ilk kabinesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe Külliyesi' nde yeni sistemin ilk kabinesi açıklandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde birleştirildi. 

2015 yılında kaybettiğimiz eski başbakan yardımcılarından Ekrem Pakdemirli'nin oğlu Bekir Pakdemirli (45), yeni Tarım ve Orman Bakanı oldu.

BEKİR PAKDEMİRLİ KİMDİR?

Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir'de doğmuştur. Merhum Türk siyasetçi Ekrem Pakdemirli'nin oğludur.

Bilkent Üniversitesi, İşletme Fakültesi'ndeki lisans eğitiminin ardından, Başkent Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisans, Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü'nde doktora çalışmalarını tamamlayan Bekir Pakdemirli,   gıda, teknoloji ve otomotiv alanında serbest girişimcilik yapmış, çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunmuş, yöneticiliğini yapmıştır. Bunun yanı sıra kariyeri süresince Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşunda yer alan bir seramik firması ve halka açık bir gıda firmasının Genel Müdürlük görevlerini üstlenmiştir.

Deniz kaptanlığı, pilotluk ve amatör telsizcilik gibi hobileri bulunan Bekir Pakdemir aynı zamanda sörf ve rafting de yapıyor.

Bir röportajında özellikle pilotluk deneyiminin siyaset açısından 'hızlı karar alma ve uygulama' şeklinde hayata geçirmede yardımcı olacağını kaydeden Pakdemirli, "17 yaşımdan beri uçuyorum. Çok çok önemli kararlar almak konusunda hızlı davranabiliyorsunuz. Bunun politikaya modelleme konusunda bana faydası olacağına inanıyorum" şeklinde açıklama da bulunmuştu.

"TARIMIN HER TARAFINA DOKUNMUŞ BİR AİLEYİZ"

İsminin kabinede yer almasının ardından yaptığı ilk açıklamada, Tarım sektörüne uzak olmadığını ifade eden Pakdemirli, "Bu bizim uzak olduğumuz bir şey değil. Çiftliğimiz var. Üzümümüz, incirimiz, tavuk kümeslerimiz var. Yani tarımın her tarafına dokunmuş bir aileyiz. Zor olmayacak diye düşünüyorum. Allah hepimizi muvaffak etsin. Tabii görevlerin hepsi zor. İnşallah zoru hemen yaparız, imkansız da biraz zaman alır" dedi. 

İŞTE KABİNEDE YER ALAN DİĞER BAKANLAR

Adalet Bakanı: Abdülhamit Gül

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu

Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar

Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk

Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum

Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli

Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy

Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk

Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak

Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan

Sanayi ve Kalkınma Bakanı: Mustafa Varank

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay

Tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.