Twitter

VODAFONE, KAGİDER VE ARZU KAPROL SOMALI KADINLAR İÇİN BİR ARAYA GELDİ

Soma'da kadınlara gelir getirecek bir iş modeli oluşturmak üzere Türkiye Vodafone Vakfı, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Soma Belediyesi'nin işbirliğiyle, Aralık 2014'te hayata geçirilen "Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi" ilk mezunlarını verdi.

 370 kadının kayıtlı bulunduğu eğitim merkezinden başarıyla mezun olan 124 kadın kursiyere, mesleki eğitim sertifikaları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel ve KAGİDER Başkanı Sanem Oktar'ın katıldığı törenle verildi.

 English Home, "Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi"ne Vodafone'dan sonra sipariş veren ilk marka olurken, yapılan anlaşma kapsamında Somalı kadınların işlediği 22 bin havlunun ekim ayında English Home şubelerinde satışa sunulacağı kaydedildi. 

Kadınların hayatın her alanında daha aktif ve üretken olmalarını sağlayan projelerin toplumun geneline olumlu yansıdığını belirten Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Süel ise şunları söyledi:

"Vakıf olarak, kadınlarımızın ekonomik ve sosyal yaşamda eşit ve güçlü bir biçimde var olması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlayışla, kadınlarımızın güçlendirilmesi için çeşitli projeler yapıyoruz. Bu projelerimiz arasında önemli bir yeri olan bu merkez ile Somalı kadınlarımızı iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlarla tanıştırarak sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını sağlamayı hedefliyoruz" diyerek hedeflerinden ve çalışmalarından bahsetti.

 El işi üretimine yönelik eğitimlerin verildiği "Soma'da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi"nde, bugüne kadar 68 saatlik tel kırma, 47 saatlik el nakışı ve 53 saatlik iğne oyası eğitimi verildi.

 Üretilecek ürünlerin alınan siparişlerin içeriğine göre belirlendiği merkezde, Vodafone paydaşlarına yeni yıl hediyesi olarak sunulmak üzere 16 bin bardak altlığının üretildiği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel olarak hazırlanan Vodafone hediyeleri için ise 4 bin 250 lavanta kesesinin işlendiği de belirtildi.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.