Twitter

VODAFONE AKILLI KÖY`DE KADINLAR GÜNÜ COŞKUSU YAŞANDI

Vodafone ve TABİT işbirliğiyle hayata geçirilen geleneksel tarım yöntemlerinin teknoloji ile buluştuğu Vodafone Akıllı Köy' de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü büyük bir coşkuyla Kutlandı.

Hayatımızı değerli kılan kadınların bu özel ve güzel gününü onlar için daha da anlamlı kılmak adına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlama programı, Vodafone Akıllı Köy' de Germencik Belediye başkan Yardımcısı Adem Toy, Nazilli Belediyesi Özel Kalem Müdürü Engin Tulumbacı, Nazilli Belediyesi Kent Konseyi Üyesi İsmet Cihan ve kadınların katılımıyla gerçekleşti.

Vodafone Akıllı Köy' ün tanıtımı ile başlayan programda, Germencik Belediye Başkan Yardımcı Adem Toy, Nazilli Belediyesi, Özel Kalem Müdürü Engin Tulumbacı konuşmalarını yaparak kadınların anlamlı gününü kutladı.

Protokol konuşmalarının ardından teknolojinin imkânları ile kırsal alanda yaşayan ve tarımsal üretimle uğraşan insanların bilgi ihtiyaçlarını gidermek verim ve karlılıklarını artırmak adına birçok projeye imza atan sosyal girişim TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın, girişimci kadınlar ile bir araya geldi.

Akın, Başarı Hikayesini Kadınlarla Paylaştı 

Tülin Akın,  2004 yılında Türkiye'nin ilk Sosyal Tarım Platformu olan www.tarimsalpazarlama.com ile başlayan girişimcilik yolculuğunu paylaştı.
 Akın, ekonomik gelişim ve toplumsal dönüşüm için kadınların ekonomik ve sosyal yaşamda güçlü şekilde var olmaları üretime katılan ve kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olabilmelerinin önemine vurgu yaptı.

Sunumun ardından küçük aile çiftçilerini teknoloji ile buluşturan yeni nesil kırsal yaşam modeli Vodafone Akıllı Köy uygulama sahası gezildi. Gezi sırasında kadınlara, bitkisel üretim alanında kullanılan sensör teknolojileri, malçlı üretim, küçük aile çiftçilerine yönelik tasarlanan yüksek tüneller ve uçtan uca bitki besleme programıyla yetiştirilen ürünler hakkında bilgi verildi.  

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin hayatlarını kolaylaştıracak kaliteli ve verimli üretimle çiftçiliği daha çok sevilen bir meslek haline getirecek olan tarımsal teknolojilerin anlatıldığı alanda, NFC  teknolojileri, sebze ve meyve kurutma tesisi, taze yeşil ot tesisi, sulama ve gübreleme ana kontrol merkezi ile hayvan refahını ve beraberinde karlı üretim sağlayan toplu süt sağım tesisi hakkında bilgi alan kadınlar, Vodafone Akıllı Köy' de tarımda kolaylık sağlayacak olan teknolojiler ile tanıştı.

"Duygu Yönetimi ve Sağlıklı Aile" Semineri Gerçekleştirdi 

Vodafone Akıllı Köy' de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde gerçekleşen etkinliğin konuğu olan Adnan Menderes Üniversitesi Yrd.Doç.Dr  Psikolog Mehmet Şakiroğlu, "Duygu Yönetimi ve Sağlıklı Aile" semineri ile kadınlarla bir araya geldi. Bilimsel bilgiyi gündelik dilde ifade etme konusundaki ustalığı, konuya hâkimiyeti ve hitabeti ile kadınların takdirini kazanan Şakiroğlu, aile içerisindeki duygu geçişleri ve yönetimi üzerine konuştu.  Sunumunun ardından dinleyenlerin sorularını yanıtladı.

Gönüllerince Eğlendiler

Sunumların tamamlanmasıyla başlayan eğlencede sahneyi ilk olarak İncirliova Halk Oyunları Ekibi aldı. Halk oyunları ekibi,  Ege Bölgesi'nin yöresel oyunu olan zeybek halk oyununu sahneledi. Zeybek gösterisinin ardından kadınlar, gönüllerince eğlendi. 
Bu anlamlı günün anısına Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk adına etkinliğe katılan kadınlara karanfil ve Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın adına kadınlara şal dağıtıldı.

tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.