Twitter

VETERİNER SAĞLIK SERTİFİKALARINDA AB UYUMU

Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyum amacıyla hazırlanan Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin İthalatında Kullanılacak Veteriner Sağlık Sertifikalarının Standart Modellerinin Belirlenmesine Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yönetmeliğiyle canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalatında kullanılacak veteriner sağlık sertifikalarının standart modellerinin belirlenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Yönetmeliğe göre, canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalatı ile Türkiye üzerinden sperma, embriyo ve ovum hariç hayvansal ürünlerin transit geçişi için gerekli olan veteriner sağlık sertifikalarında yönetmelik ekindeki standart modeller temel alınacak.

Sevkiyat hakkında bilgilerin yer aldığı sertifikaların standart modellerinin bölümü, Bakanlıkça kullanılan veteriner sağlık sertifikalarının ilgili bölümlerinin yerine geçecek.

Halk sağlığı, hayvan sağlığı ve hayvan refahı beyanları, sağlık onayları, bilgi ve veriler, hayvan nakil kuralları, sertifikalarda belirtilen özel gereklilikler ve özel hayvan sağlığı şartlarını içeren ve yetkili makam tarafından yapılacak sertifikasyonu kapsayan sertifikaların standart modellerinin ilgili bölümündeki şartlar, Bakanlıkça belirlenen kurallar çerçevesinde uygulanacak.

Yönetmelik, 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

İlgili mevzuatı görebilmek için Burayı Tıklayınız...>>>>

Tarım.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK