Twitter

VETERİNER KONTROLLÜ AKTARMADA AB'YE UYUM 1 YIL SONRA

Ürünlerin Ülkeye Girişinde Veteriner Kontrollerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmeliğin, deniz ya da hava yoluyla gelen ürün sevkiyatlarının giriş veteriner sınır kontrol noktasında aktarılmasına ilişkin maddesinin uygulanması için ayrıntılı kurallar belirlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 19 Eylül 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Ürün Sevkiyatlarının Giriş Veteriner Sınır Kontrol Noktasında Aktarılmasına İlişkin Kurallar Hakkında Tebliği, bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

AB mevzuatına uyum kapsamında yayımlanan tebliğ, ülkeye ithalat için veya başka bir ülkeye transit için amaçlanan ürün sevkiyatlarının giriş veteriner sınır kontrol noktasında aktarılmasına ilişkin sevkiyattan sorumlu kişi tarafından yapılacak bilgilendirme ile asgari ve azami süreleri kapsıyor.

Aktarma için bir veteriner sınır kontrol noktasına sunulan sevkiyatlarda, sevkiyattan sorumlu kişi veteriner sınır kontrol noktası müdürlüğündeki resmi veteriner hekimi; Sevkiyatın tahmini boşaltma zamanı, Ülkeye ithalat veya ülkemiz toprakları üzerinden transit durumunda ülkemizdeki varış veteriner sınır kontrol noktası veya başka bir ülkeye doğrudan transit durumunda varış ülkesi, İleri varış yeri için uçak veya gemiye doğrudan yüklenmemişse sevkiyatın tam yeri, İleri varış yerine gitmek üzere uçak veya gemiye sevkiyatın tahmini yükleme zamanı konularında bilgilendirecek. Bilgilendirme, veteriner sınır kontrol noktasına sevkiyatın geliş zamanında ve merkezi yetkili makam tarafından belirlenen iletişim araçları yoluyla yapılacak.

Ürünlerin Ülkeye Girişinde Veteriner Kontrollerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmeliğin 11. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (1) numaralı alt bendinde belirtilen asgari süreler havalimanı için 12 saat, liman için 7 gün; azami süreler ise havalimanı için 48 saat, liman için 20 gün olarak uygulanacak.

İlgili mevzuatı görebilmek için Burayı Tıklayınız...>>>

Tarımsal Pazarlama
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK