Twitter

`ÜRETİCİLERE ÜRÜN BAZLI DESTEKLEME VERİLMELİDİR`

Ordu İkizce ilçesi'nin Ziraat Odası'nda görevli olan Ziraat Mühendisi Sayın İbrahim Hakan Gün ile bir röportaj gerçekleştirdik.

 Ülkemizde fındık, tahıl ve arıcılık gibi tarımsal üretim faaliyetleriyle önemli bir yere sahip olan Ordu ilimizin İkizce ilçesi Ziraat Odası'ndan Ziraat Mühendisi Sayın İbrahim Hakan Gün ile ziraat mühendislerinin sorunlarını, gündemden düşmeyen fındık fiyatlarını ve desteklemeleri konuştuğumuz bir röportaj gerçekleştirdik.

İbrahim Bey, öncelikle İkizce Ziraat Odası hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?Ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?İkizce Ziraat Odası'na kayıtlı kaç üyeniz bulunuyor?Oda olarak yaşadığınız sıkıntılar var mıdır?

İkizce, 15300  nüfuslu Ordu ilinin bir ilçesi. Odamızın aktif 4700 çiftçisi var ve ağırlıklı olarak fındık tarımının yapıldığı ilçemizde kısmen kümes ve ahır hayvancılığı da yapılmaktadır. Bizler de üreticilerimiz için gerekli çalışmaları yürütmekteyiz. Oda olarak yaşadığımız sıkıntılardan biri ise Tarım Danışmanı olarak bizim Özlük hakları sorunumuz. Her yıl yayımlanan tebliğde nelerin olacağını bilememek. 

Ordu ve çevre illerdeki çiftçilere yönelik verilen eğitimleri yeterli buluyor musunuz?

 Tarım Danışmanı olarak görevim çiftçileri ihtiyaç duyabilecekleri her konuda bilgilendirmek. Zaman zaman ürün ile ilgili zaman zaman sosyal konular ile ilgili çiftçilerimize destek olmak. 

Üreticilere verilen desteklemelerle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Üretici şu anda alan bazlı gelir desteği alıyor. Fikrimce bunu alan bazlı değil de ürün bazlı destekleme olmasıdır.Evet, çiftçinin zorlanacağı bir durum olacaktır ama  birim alandan yüksek verim alabilmenin yolu bu olabilir diye düşünüyorum.Bu arada Tarım Danışmanlığı da bir destekleme faaliyeti ve de bence son derece gerekli  belki şartları iyileştirilerek devam ettirilmeli. Tarım Danışmanları, çiftçinin eğitimi konusunda sahadaki en önemli aktörlerdir.

Ordu ilindeki ve İkizce'deki çiftçilerin başlıca sorunları nelerdir? Çözüm önerileriniz nelerdir? 

 İkizce  ve Ordu ilindeki en büyük sorun bence göç. Burada insanlar kazanç ve sosyal yaşam imkanlarından yararlanamadıkları için büyük şehirlere göçüyorlar. Belki on sene sonra buralarda insan bulmak çok daha güç olacak.

Son dönemde sıkça tartışılan ve gündemden düşmeyen fındık fiyatları ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Fındık şu an yaklaşık 9.75 tl/Kg an itibari ile ve piyasada tedirginlik var.Her an daha da düşecek diye...Marketlerde ise kavrulmuş fındığın kilogramı en az 45-55 tl arasındadır.

Röportaj : Hayal Senem Sayan

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK