Twitter

`GOJİ BERRY ÜRETİMİ BİR TUTKUDUR,YAŞAMA SEVİNCİDİR`

Son dönemde oldukça popüler olan ve faydalarıyla da büyük merak uyandıran Goji berry meyvesiyle 2009 yılında tanışarak üretimine başlayan üretici Mahmut Demirbaş ile goji berry meyvesini, üretimini ve faydalarını konuştuk.

 Faydalarıyla ve tadıyla ilgi uyandıran goji berry meyvesinin ülkemizde üretimi ve tüketimi artarken goji berry meyvesiyle ilgili bilinmeyenleri üreticiler ile konuşalım istedik. 'Goji berry bizim için bir ticari meta değil bir tutkudur,yaşama sevincidir.' diyen Goji berry üreticisi Sayın Mahmut Demirbaş ile yaptığımız röportajı siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz...

Mahmut Bey kaç yıldır tarımla ve goji berry yetiştiriciliği ile uğraşıyorsunuz?

 Goji berry meyvesi ile ilgilendiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Tarımla uğraşımız çok eskiye dayanır. Ama goji berry ile tanışalı 7 yıl oldu...2009 yılında bir internet  sitesinde goji berry den bahsediliyordu. Birisi Çin'den getirmiş, faydalarını sıralamış okuyunca çok heyecanlandım, biraz da abartılı buldum. Yazılanların yarısı bile doğruysa bunu üretmeye değerdi. O yıllarda meyvesini de tohumunu da bulmak zordu. Ama bir şekilde temin edip çimlendirdim.Poşetlerde  biraz büyüttükten sonra 20 kadar fidanı bahçede toprakla buluşturduk.Her aşaması bizim için bir heyecandı.Çiçek açması, meyve tutması, kızarmasına çocuk gibi sevindik. Taze meyvelerini yediğimizde bunun üretmeye değer bir meyve olduğuna karar verdim. 

 Bir sonraki yıl 100 civarında fidan üretip onu da bahçemize diktim. Goji berry meyvesini yiyen herkes sevdi  ve anlatılanlarda fazla bir abartı yoktu.Geçen her yıl  üretimi artırarak devam ettim. Daha sonra  gojiberryfidanligi.com. sitesini kurup bunun tanıtımına başladım. Talep edenlere fidan gönderim hizmeti başlattım. Bugün Aksaray'da bir arkadaşımla işbirliği yaparak, yıllık 30 bin fidan üretim kapasitesine ulaştık. 

Üretim yaptığınız çiftlik hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz? Goji berry meyvesinin yetiştiriciliği ve bahçe kurulumu gibi çalışmalarınız var. Yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?

Aksaray'da geçtiğimiz yıl 15 dönüm  bir alana goji berry bahçesi kurduk. Niğde' de mülkiyeti bir arkadaşıma ait bakımını birlikte yürüttüğümüz 8 dönümlük ve  4 yıllık goji berry bahçemiz var.  Ayrıca 500 metrekarelik  bir bahçede de örnek ağaçlar ve fidan üretimi yapmaktayız. Güz yemişi  adında bir meyvemiz daha var. Onu da zaman içerisinde yaygınlaştırma çalışmalarımız devam etmektedir. İsteyenlere kargo ile fidan ve meyve gönderdiğimiz gibi bahçe kurulumu da yapmaktayız. Türkiye'deki goji berry üreticileri ile sürekli irtibat halindeyiz. Bizzat bahçelerine gidip yerinde gördük. Amacımız ülkemizde  her gün artan goji berry ihtiyacını yerli kaynaklardan sağlayarak dışarıya döviz kaçışını önlemek ve ülke ekonomisine bu yolla katkıda bulunmak. Kendi  gojimizin üretimini arttırmak öncelikli hedefimizdir. Goji berry bizim için bir ticari meta değil bir tutkudur,yaşama sevincidir.

Gojiberry'nin en uygun yetiştirme koşulları nelerdir? Faydaları nelerdir?

 

 Goji berry rakımı 800 metrenin üzerindeki yerlerde daha kaliteli meyve verir. Ama hemen her yerde yetişir. Güneş ve su goji berry meyvesinin vazgeçilmezidir. 

 Goji berry meyvesinin inanılmaz faydaları vardır. Vücudunuzdaki on trilyon hücre her an serbest radikallerin saldırısına maruz kalmaktadır. Bu zararlı çevresel ajanlar canlı hücrelerin yenilenme hızından daha hızlı bir şekilde yıpranmasına ve yaşlanmanın daha hızlı gerçekleşmesine neden olurlar. Goji "Uzun Ömür Meyvesi" olarak bilinir. İçerisinde ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudunuzu korur. Gojiberry, kan basıncınızı düşürür. 1998 yılında yapılan bir araştırma, Goji içerisinde çokça yer alan polisakkaritlerin kan basıncı yükselmelerini belirgin bir biçimde önlediğini göstermiştir. Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek Yin (yaşam özü) ve Yang (fonksiyon) yetersizliğinden kaynaklandığına inanılır. Goji Yin-Yang dengesinin ayarlanmasında en çok kullanılan bitkidir. Bir çalışmada, Akciğer kanser tedavisi sırasında uygulanan radyasyon etkisinin Goji alımıyla arttığı böylece uygulanan radyasyon dozunun azaltılabileceği gösterilmiştir. Bir başka çalışma Goji'nin radyoterapi ve kemoterapiye bağlı istenmeyen yan etkileri azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, Goji Berry %13 protein içerir, kepekli buğdaydan daha yüksektir. İçeriğindeki Germanyum kansere karşı koruyucu bir mineralidir. Havuçtan daha iyi bir beta karoten kaynağıdır. Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler de içerir.

Röportaj : Hayal Senem Sayan

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK