Twitter

ÜRETİCİLERE KİRAZ SİNEĞİ İLE MÜCADELE UYARISI

Şaphane İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kiraz üreticilerine kiraz sineği zararlısı için yapacakları mücadele öncesinde uymaları gereken kurallar hatırlatıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada,"Bölgemizde yoğun olarak üretimi gerçekleştirilen kirazlarda görülmekte olan kiraz sineği zararlısının popülasyon yoğunluğunun kontrol altına alınması ve oluşturması muhtemel verim kayıpları ile kalite zararlarının önüne geçilmesi amacıyla, söz konusu bölgemizde üretilen kirazların büyük çoğunluğunun ihraç ürün olarak değerlendirildiği göz önüne alındığında mücadele işlerinde kullanılacak pestisitlerin kimyasal olarak kalıntı yapmayan ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış ve onaylanmış ürünlerin tercih edilmelidir.

İlgili mücadele işlerinden maksimum faydayı elde etmek amacıyla mevcut hava sıcaklığı, nem oranı ve rüzgar şiddetini dikkate alaraktan mücadele işlemlerinin başlatılmasını, meyvecilikte tozlaşma ve döllenmede katkısı göz ardı edilmeyecek olan bal arıları korunması amacıyla ilaçlama çalışmalarının özellikle arıların çalışmadığı akşam saatlerine yakın saatlerde gerçekleştirmeleri, bu çerçevede bölgede bulunan gezginci ve yerli arıcıların korunması amacıyla ilaçlama yapılmadan önce ilgili arıcılar mutlaka haberdar edilmelidir. Söz konusu ilaçlamalarda ilaçlar mutlaka önerilen dozlarda kullanılmalı ve ilgili ilaçlama talimatlarına riayet edilmelidir. Konu ile ilgisi olan zehirlenmelerin önüne geçilmesi amacıyla ilaçlama esnasında yeme içme yasağına, ayrıca maske, tulum ve gözlük türü koruyucu malzeme kullanılmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal ilaçların kullanılması esnasında ve kullanım sonrasında su kaynaklarının kirletilmemesine de azami derecede dikkat edilmesi gerekmektedir" denildi.

Yazılı açıklamada, üreticilerin kiraz sineği mücadelesine başlamalarının uygun olacağı da hatırlatıldı.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK