Twitter

ÜRETİCİ, PAMUK FİYATLARINA ÇARE ARIYOR

Pamuk fiyatlarındaki düşüş hasat dönemi içindeki üreticileri kara kara düşündürüyor. Söke Ziraat Odası'nda gerçekleşen toplantıda Dünya ve Türkiye piyasasındaki pamuk fiyatları masaya yatırıldı. Yapılan toplantıda sektör kuruluşlarının temsilcileri ve pamuk üreticileri bir araya geldi.

TARİŞ Söke 131 No.lu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özer son yıllarda kooperatif ile üreticiler arasında meydana gelen kopmanın piyasada çırçır fabrikası sayısını ve rekabeti arttırdığını söyledi. TARİŞ'in devlet tarafından desteklenmesi için Milletvekilleri aracılığı ile Tarım Bakanı Faruk Çelik ile görüştüklerini söyleyen İsmail Özer; "Konuyla ilgili Ziraat Bankasından düşük faizli kredi kullanımı söz konusu. Çalışma başlatıldı. Kredinin bu sezona yetişmesi için çaba sarf ediliyor" dedi.

Hiç arzulamadıkları keyifsiz bir dönem yaşandığını ifade ederek sözlerine başlayan Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Deniz Günal, pamuktaki fiyat dalgalanmasının bugünün meselesi değil, Temmuz'dan bugüne yaşanan bir mesele olduğunu söyledi. Dünya piyasalarında 78 sent seviyesine çıkan pamuğun Ağustos ayı başında 65 sent seviyelerine gerilediğini, konuyla ilgili yapılan açıklamaların tatmin edici olmadığını belirten Deniz Günal; "Dünyada emtia savaşları var. Amerika en büyük pamuk üreticisi, Çin ise en büyük tüketici konumunda.

Amerika ve Çin arasında yaşanan rekabetin yansımaları var. İç piyasada ise Güneydoğu'da pamuğun çıkmasının ardından 5,40 TL fiyat telaffuz edildi. Piyasada pamuk 5,40 iken biz 6.00 TL'den satalım diyemeyiz. Söylemek kolay, yapabilmek zor ama; bu piyasa şartlarında pamuk satmamak en iyi alternatif olarak görünüyor. Bölge olarak direnmemiz lazım. 5,00 TL'nin altında pamuk satmıyoruz diyerek, Söke olarak birlik olursak fiyatların artacağına inanıyorum" dedi.

Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş (ELİDAŞ) Genel Müdürü Ahmet Özlü; pamuğunu satmayıp, lisanslı depoda bekletmek isteyenleri beklediklerini, ELİDAŞ olarak bu piyasa şartlarında üreticilere kapılarının açık olduğunu söyledi. Özlü; "ELİDAŞ olarak piyasaya gerekli katkıyı sağlayacağımıza inanıyorum" dedi.

 

Aydın Gazete
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.