Uygulama
Twitter

ÜNİVERSİTELİ GENÇ GELECEĞİNİ HAYVANCILIKTA GÖRDÜ

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde 2016 yılında üniversiteden mezun olan ve halen üniversite eğitimine devam eden Duran Bircan, ailesiyle beraber besledikleri 300 koyuna çobanlık yapmayı seçti.

Duran Bircan'ın bu örnek davranışını Tabit Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldırım taktirle karşılarken bu gibi haberlerin kendilerini heyecanlandırdığını söyledi.

Yıldırım, üniversite okuyan gençlerin bilinçli bir şekilde tarım ve hayvancılığa yönelmeleri gerektiğinin altını çizerek ' Gençlerimiz tarım ve hayvancılıktan kaçınıyor. Ancak planlı ve bilinçli yapıldığı taktirde çiftçilik oldukça gelir getirici bir meslek. Bizler de TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri olarak gençlere destek veriyoruz. Tarımda teknoloji kullanarak çiftliğin daha kolay ve saygın bir meslek haline gelmesi için çalışıyor, kırsaldaki yaşamı geleceğe hazırlıyoruz "dedi.

"TARIMI HAYVANCILIĞI SEVDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Aydın'ın Koçarlı ilçesinde bulunan kampüs alanımızda çiftçilere, gençlere ve kadınlara yönelik çeşitli eğitimler verdiklerini söyleyen Yıldırım, " Bu eğitimler sadece tarımda değil,  hayvancılık alanında pek çok eğitim düzenliyoruz. Bizler tarımı ve hayvancılığı gençlere sevdirmeye çalıyoruz. Bunun için en güzel örnek bizim Vodafone Akıllı Köy projemiz.  Çok fazla kişi var bizi ziyarete gelip tarıma başlayan, hayvan alıp hayvancılığa başlayan.  Bunları duyunca mutlu oluyoruz"

 "OKUYAN İNSANLARDA ÇİFTÇİLİK YAPMALI"

 "Duran Bircan, gençlere örnek bir davranış yaparak çobanlığa adım atmış. Günümüzde çobanlık mesleği yok denecek kadar az kaldı. Sevmediği bir işi yapmak yerine sevdiği işe yönelmesi çok güzel bir davranış. Aileler artık çocuklarına 'ya okul ya çiftçilik' demekten vazgeçsin. Okuyan insanlarda çiftçilik yapmalı.  Böyle gençler çoğaldıkça tarım ve hayvancılığın çok ileri seviyelere geleceğine, ithal etmek yerine ihraç eder konuma geleceğimize inancım sonsuz. Bizlerde gençlere bu konuda elimizden gelen desteği vermeye hazırız" dedi.

HAYVANCILIK YAPMAKTAN MUTLU 

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde 2016 yılında üniversiteden mezun olan ve halen üniversite eğitimine devam eden Duran Bircan, ailesiyle beraber besledikleri 300 koyuna çobanlık yapıyor.

Kayseri'nin Yahyalı ilçesine bağlı Kirazlı Mahallesi'nde yaşayan 23 yaşındaki Duran Bircan, 2016 yılında muhasebe bölümünden mezun oldu. Üniversiteden sonra açık öğretim üniversitesi adalet bölümünü kazanan Bircan, mesleğini bırakarak, çobanlık yapmaya karar verdi. Ailesiyle beraber beslediği 300 koyuna çobanlık yapan Bircan, yaptığı işten mutlu olduğunu kaydetti. Her gün sabahın erken saatlerinde kalkarak gözü gibi baktığı koyunlarını otlatmaya çıkaran üniversite mezunu Duran Bircan, azmiyle hem çevresindekilerin hem de ailesinin takdirini topluyor.

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ'Nİ KAZANDI

Çobanlık hikayesini anlatan Bircan, "2014 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesini kazandım. Üniversiteyi kazandıktan sonra Sivas'a gittim. Orada 2 yıl okudum ve okuldan sonra tekrar memleketime geldim. Buraya geldikten sonra küçükbaş hayvancılıkla uğraşmaya karar verdik. Bu işe 105 hayvanla başladık. Bu sayıyı artırarak 193'e çıkardık. Bu işi daha kapsamlı yapmak için düşünürken, 300 koyun projesini duyduk. İlçe tarıma giderek başvuru yaptık. O sırada 8 kişi projeden faydalanmak için başvurmuş. Başvurusu kabul edilen 2 kişiden 1'i ben oldum. Daha sonra giderek mallarımızı seçtik. Şu anda 193 olan koyun sayımızı 300'e tamamladık" dedi.

"KENDİ İŞİMDE RAHAT OLMAYACAĞIMI DÜŞÜNDÜM"

Mezun olduğu muhasebe mesleğinde rahat edemeyeceği için bu işi seçtiğini belirten Duran Bircan, "Kendi işimde rahat olamayacağımı düşündüm. Bu iş bana daha yakın geldi. Küçükbaş hayvancılık bizim ata mesleğimizdir. O yüzden bu işi yapmaya karar verdim. Şu anda bu işi yapıyorum. Beni görenler şaşırıyor ama bu işi yapmaktan memnunum. Bize bu desteği sağlayanlardan da Allah razı olsun" şeklinde konuştu.

Tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK