Twitter

ULUSLARARASI ANFAŞ FOOD PRODUCT FUARI KAPILARINI AÇTI

Antalya'da 2 bin 500 markanın ürünlerini sunacağı 23. Uluslararası Anfaş Food Product Fuarı, Antalya Expo Center'da düzenlenen tören ile kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Anadolu, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden firmaların katılımıyla düzenlenen 'Anfaş Food Product' Antalya Expo Center'de ziyaretçilerine kapılarını açtı. Fuarda, Almanya, Azerbaycan, Brezilya başta olmak üzere birçok ülkeden 2 bin 500 marka, ziyaretçilerine ürünlerini tanıtma imkanı bulacak. Fuarın bu yılki konuk ülkesi ise Malezya oldu. Fuar ile ülkeler arası ticaret hacminin güçlenmesi de hedefleniyor.

Antalya Expo Center'da düzenlenen açılış törenine Antlya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya İl Emniyet Müdürü Cemil Tombul ile kamu ve özel kurum temsilcileri katıldı. Fuarın açılışında konuşan Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya'nın hizmet sektörü ile kendini güçlendiren bir il olduğunu, geçtiğimiz yıllarda 18 milyon yıllık misafir ağırladıklarını söyledi.

"KRİZ EN KISA SÜREDE SON BULUR"

Türkiye coğrafyasının geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyleyen Vali Türker, "Mutfaklarının ve biyoçeşitliliğin zenginliğini yaşıyoruz. Antalya tarımın da turizm de kalbinin attığı yerdir. İnşallah Rusya ile aramızda süren kriz en kısa sürede son bulur. Gıda sektörünün insanların evlerine daha fazla ekmek götürmesi için güçlenmesini istiyoruz. Hem üretelim hem pazarlayalım. Hep birlikte geliştirelim. Herkesin kazandığı, herkesin mutlu olduğu bir ortam hakim oluyor. Antalya'nın sahip olduğu değerlerin her zaman için daha da güçlenerek çıktığına şahit oluyoruz" diye konuştu.

TÜREL: "BİR ÇOK RAKİBİMİZİ GERİDE BIRAKTIK"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, fuara katılan ülkelerin sayısının 70 katılımcı ülke sayısına yükseldiğini ve fuar alanını 3 bin metrekareden 10 bin metrekareye çıkardıklarını kaydetti. Sektör bazında Antalya'da çok önemli gelişmelerin yaşandığının altını çizen Türel, "Yurt içinde ve yurt dışında fuar anlamında birçok rakibimizi geride bıraktık. Antalya çok daha iyi yerlere geldi. Fuarlar Antalya'nın gelişmesinde önemli katkılar sundu. Fuar alanlarımızı geliştirmek için çok önemli çalışmalara imza atıyoruz. Ulusal ve uluslararası rakiplerimizle daha da iyi mücadele edeceğiz. Gıda fuarı turizm ve tarımı birleştiren önemli bir faktördür. Bu özeliği ile Türkiye'yi değil dünyayı da besleyen bir konumdayız" şeklinde konuştu.

"DOMATES 9 DOLAR OLDU"

Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi sonrası Rusya'da domates fiyatlarının 6 ve 9 dolara kadar çıktığını söyleyen Türel, "Bu Antalya'nın dünyayı tarımda nasıl etkilediğinin göstergesidir. Dünyayı da besliyoruz. Antalya'nın ortaya koyduğu gelişimi daha da ileriye taşıyacağımızı düşünüyoruz" dedi.

"100 BİN MİSAFİR AĞILIYORUZ"

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Badak ise, büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirterek, "Her yıl 50 bin yurt içinde 50 bin yurt dışında misafir ağırlama potansiyeline sahibiz. 2015 yılında Nisan ayında başarılı geçen G20 zirvesi sonrası siyasetçiklerimiz ve belediyelerimizin doğru bir vizyonu ile karşılaştık. Bu doğru ve haklı vizyon hem içeride hem dışarıda olumlu karşılandı. Son yıllarda gerçekleştirilen barajlarla, gıda üretiminin önümüzdeki 10 yılda 2 katına çıkması mümkün. Buna karşılık 1 kilo fasulye üretmeyen ülkeler dünyanın en büyük fuarlarını yapıyor. Bunu da 2-3 tane uçağın getirdiği misafirlerle yapıyorlar. Biz daha fazla imkana sahibiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Antalya Valisi Maummer Türker ve Belediye Başkanı Menderes Türel fuarın açılış kurdelesini kesti. Fuar alanında bulunan firma yetkilileri ile sohbet eden Vali Türker ve Menderes Türel, firma yetkililerinden ürünler hakkında bilgi aldı.

Antalya Özel Rehabilitasyon Eğitim Merkezi'nde eğitim gören çocukların yanına gelen Türel, özel çocuklar tarafından hazırlanan bir etkinliğe katıldı. Türel, gözlerine bandaj geçirerek eline baston alarak halı üzerinde yolu bulmaya çalıştı. Açılış firma ziyaretleri ile son buldu.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK