Twitter

ÜLKELERE GÖRE EN PAHALI SEBZELER

Tarımın git gide zorlandığı , çiftçilerin gelirlerinin giderlerini karşılamadığı günümüz koşullarında, sebze ve meyve fiyatları oldukça zamlandı. Peki bu durum sadece bizim ülkemizde mi geçerli? Dünyada yer alan diğer ülkelerde sebze ve meyve fiyatları ne durumda? Başta domates olmak üzere 5 ülkenin sebze fiyatları;

Hollanda


Küçük bir yüz ölçümüne sahip olan Hollanda'nın tarımını bilmeyeniniz yoktur. Tarımda teknoloji oldukça ileri. Çiftçiler ve yetiştiriciler, tarımsal üretim zincirinin tam ve etkili bir ortağı konumundalar. Bu durum ise başarının en önemli sebeplerinden biri. 

Hollanda'da tarım  her ne kadar ileri olsa da fiyatlar tahmin edeceğiniz gibi değil, ülkemizde en fazla 4 lira olan domatesin kilosu Hollanda'da , 2.60 $ yani 17 TL'dir.  Diğer sebze ve meyvelerde çok ucuz olmamakla birlikte yaşam standartlarına göre bu fiyatlar onlara düşük gelmemektedir. 

Çin


Tarım, Çin ekonomisi için önemli bir sektördür. Tarımda çalışan kısım oldukça fazladır. Bu oran son yapılan araştırmalarda yüzde 40'ları kapsamaktadır. Bununla birlikte Çin'de sebze ve meyve fiyatları normal oranlarda seyir etmektedir. Yine domatesten gidecek olursak domatesin kilosu 1.15 $ yani 7.5 TL'dir. Patates ise 0,85 $ yani 5 lira 65 kuruş yapmaktadır. 

Amerika

Amerika sebze meyve fiyatlarının pahalı olmasıyla bilinir. Domatesin kilosunun 4$ olması bu durumu açıklıyor olabilir. Yaşam standardının yüksek olmasını da göz önünde bulunduracak olursak 1 kilo domates  bizim paramızla 26 lira 15 kuruş  yapmaktadır. Bu da Amerika'da obezitenin neden arttığının da kanıtlarından bir tanesi. 

Japonya 

Ekilecek ve ürün alınacak toprakları oldukça az olan Japonya, topraksız tarımda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Topraksız tarımı ileri götürerek "bitki fabrikaları" oluşturan Japonlar, yılda 20 kez hasat yapabiliyorlar. Japonya'da topraksız tarımla "ultra-steril sebzeler" yetiştiriliyor. 

Yine domatesten gidecek olursak, kilosu 6.25 $ yani 41.1 TL. Yanlış okumadınız 1 kilo domates bizim paramızla 41 lira yapıyor. Soğan 3.1 $ yani 20.3 TL, muz 2.92$ yani yaklaşık 20 TL yapıyor. Bunlar say say bitmez. Yani  Japonya'da hayat standartları oldukça yüksek bir ülke. 

Hindistan 


Hindistan'da bizden farklı olarak yetişen bir sürü yiyecek var. Bunun yanında diğer ülkeler de olduğu gibi yemekleri ve damak tatları da oldukça farklı. Buna rağmen biz yine bi bakalım. Domatesin kilosu 0.45$ yani yaklaşık 3 lira. Patates ise 0.30$ yaklaşık 2 lira yapıyor. Hindistan'da fiyatlar bize göre oldukça uygun. 
Burada vermiş olduğumuz rakamlar bizlere göre oldukça yüksek olsa da, bunları okurken o ülkelerde yaşayan insanların yaşam standartlarını ve alım güçlerini de göz önünde bulundurmakta fayda var. 

Tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz Toplam: 1, Onay bekleyen: 0.
  1. Ozan

    TL ile kıyaslıyacaksanız orada ki asgari ücreti de TL bazında yazında hangide minumum gelirli kaç kilo ne alabiliyor millet görsün Sivri biber 20 TL oldu uyandırayım