Uygulama
Twitter

TÜRKİYE`NİN FİDAN ÜRETİMİNDE HEDEFİ `DÜNYA LİDERLİĞİ`

Türkiye Fidan Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergene "Avrupa'da ilk sıradayız ancak hedefimiz 5 yıl içinde dünya liderliğine oturmak." dedi.

Türkiye Fidan Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ergene, Türkiye'nin, fidan üretiminde Avrupa'da ilk sıraya yerleştiğini belirterek, 5 yıl içinde ABD'yi geçerek dünya liderliğine ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Ergene yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının son yıllarda verdiği desteklerin ardından Türkiye'nin, fidan üretiminde Avrupa'da yarıştığı İspanya ve İtalya'yı geçerek ilk sıraya yerleştiğini anlattı.

Fidan üretiminde Avrupa'da Türkiye'nin, dünyada ise ABD'nin birinci sırada yer aldığını anlatan Ergene, "Avrupa'da ilk sıradayız ancak hedefimiz 5 yıl içinde ABD'yi geçerek dünya liderliğine oturmak" dedi.

Ergene, fidan ihracatının ağırlıklı olarak Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Bosna Hersek, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan'a yapıldığı bilgisini verdi.

Türkiye'nin yıllık fidan dış satımının adet bakımından ortalama 35-40 milyon olduğunu aktaran Ergene, "Fidan satışımızdan yıllık ortalama 3,5 milyon avro ihracat gelirimiz var. Yurt dışına bölgelerine göre değişiyor ama Avrupa'ya en çok ağırlıklı olarak ceviz, şeftali, nektarin, armut ve elma fidanları satıyoruz. Ortadoğu'ya ise çoğunlukla elma, şeftali, armut, ceviz ve nektarin fidanları gönderiyoruz" diye konuştu.

"Meyvecilik her zaman kazandırır"

Mehmet Ergene, Türkiye'de yılda ortalama 70 milyon aşılı meyve fidanı, 100 milyon kadar da çöğür denilen anaç fidanı üretildiğini aktardı.

İnegöl'ün, ülkenin fidan üretimi ve ihracatında önde gelen merkezlerinden olduğunu vurgulayan Ergene, şunları kaydetti:

"İnegöl, Türkiye'de fidancılığın başkentidir. Bunun dışında ikinci sırada İzmir'in Ödemiş ilçesi geliyor. Isparta, Adana ve diğer bölgeler olmak üzere üreticilerimiz bulunuyor. İnegöl'de elma, armut, şeftali, nektarin, kiraz, vişne, kayısı gibi meyve fidanları üretiliyor. Adana ve Akdeniz Bölgesi'ndeki iklime sahip diğer yerlerde ise ağırlıklı olarak nektarin, şeftali, greyfurt, portakal, mandalina gibi narenciye fidanları üretiliyor. Isparta'da elma ve kiraz fidanı üretimi ağırlıkla yapılıyor. Ödemiş'te yine İnegöl'deki gibi bütün çeşitler üretiliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının meyve bahçesi kuran çiftçilere verdiği teşvikler önemli. Sertifikalı fidanlarda 150 ila 300 lira arası dönüm başına desteği var. Vatandaşlarımızı, toprağın altına değil üstüne yatırım yapmalarını davet ediyoruz. Meyvecilik her zaman kazandırır. Meyve suyu sanayisi de var. İç piyasada tüketimi de vardır. Türkiye'de fidan ekim zamanı, meyve bahçesi kuracak vatandaşlarımız için 15 Kasım'da başlar, mart ayı sonuna kadar devam eder ancak şubat ayını geçirmemelerini öneriyoruz."

Ergene, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, birliğe üye olmayan fidan üreticilerine destek vermediğini hatırlattı.

Türkiye'de bin 200 dolayında fidan üreticisi bulunduğunu dile getiren Ergene, "Bu bin 200 üreticimizin tamamı 1-2 yıl içinde birliğimize üye olacak" ifadesini kullandı.

Son Dakika
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK